Çok zorlu bir eğitim hayatından sonra doktorluk unvanını kazanan bu kişilerin hayatları, diğer meslekleri icra eden kişilere göre daha zorludur. Doktorlar, verdikleri kararlarla insanları ölümün veya sakatlıkların pençesinden kurtarabilen çok değerli insanlardır. Toplumun sağlıklı bireyler yetiştirebilmesinde çok önemli sorumlulukları vardır.


Doktorlar Hakkında Kompozisyon


Türkiye'yi göz önüne alırsak, günde binlerce insan hastanelere tedavi olmak için gitmektedir. Yani, bir günde binlerce kişi çalışma ve üretme gücünü kaybederek tedavi olana kadar bakıma muhtaç bir hale gelebiliyor. Bu durum toplum düzenini bozan ve ülke ekonomisini zorlayan, istenmeyen bir durumdur. Bu da gösteriyor ki; doktorlar toplumu ayakta tutan en önemli insanlardır.

Tıbbın gelişmediği ve doktorların az olduğu yıllarda, şuan tedavisi çok kolay olan hastalıklardan dolayı milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Bu ölümler sadece nüfusu azaltmakla kalmamış, aile bireylerin psikolojik sağlıklarını bozmuş ve hayatlarını daha zorlu bir hale sokmuştur. Mutsuz ve geleceğe karamsarlık içinde bakan nesillerin yetişmesine neden olmuştur. Doktorların toplumlar için ne denli önemli olduğunu burada da net net olarak görmekteyiz.


Bir insanın hayatının devam etmesine veya hayatının sona ermesine neden olabilecek kararları vermenin ne denli zor olduğunu, kendimizi doktorların yerlerine koyduğumuzda daha iyi anlayabiliriz.

Her zaman doktorlarımızın kıymetlerini bilerek yaşamalıyız. Onlar saygıyı ve sevgiyi en çok hak eden insanlardır.