Ormanlar bir ülkenin en değerli doğal varlıklarıdır. Bulundukları bölgenin yaşam kaynaklarının başında gelirler. Bulundukları bölgeyi güzelleştirdikleri gibi, insanlara ve hayvanlara da birçok yararları bulunmaktadır.


Ormanlar genellikle yüksek yerlerde bulunurlar ve bulundukları bölgede toprağı tutarlar. Bu hem toprak kaymalarını hemde erozyonu engellemektedir. Ormanların bulundukları yerlerde yağış oranı fazlalaşır. Bu yağmur suları, dere ve akarsular vasıtasıyla insanların yaşadıkları yerlere ulaşırlar. Bu sayede insanlar hem içme sularını hemde tarım vs. yerlerde kullanacakları su ihtiyaçlarını karşılarlar. Bunların yanında bu su yolları üzerine kurulan barajlar sayesinde elektrik üretimi yapılır ve insanlığın kalkınması sağlanır.

Ormanlar binlerce bitki ve hayvana da ev sahipliği yaparlar. Doğa tamamen denge üzerine kurulmuştur. Ormanlarda yaşayan sadece bir tür hayvanın neslinin tükenmesi, bütün dengeleri bozabilmektedir. Buda doğanın yani insanlığın zor durumlara düşmesi anlamına gelmektedir. Ormanlar doğanın dengesini de korumaktadırlar. Ormanlarda yetişen bitkilerin birçoğu tıp alanında kullanılırlar. Kullandığımız ilaçların hemen hemen hepsi ormanlarda yetişen bitkilerde elde edilmişlerdir.

Ormanla İlgili Kısa KompozisyonOrmanlarda bitki ve ağaçlar oksijen/karbondioksit dengesini sağlarlar. Dikkat ettiyseniz, ormanlarda oksijen miktarı daha fazladır. Bu durum insanların sağlıkları için çok ama çok önemlidir.

Ormanlardan elde edilen ham maddeler ile üretilen birçok ürün insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

İnsanlar tatil günlerinde ormanlara piknik yapmaya veya gezmeye giderler. Güzel vakit geçirirler. Ormanlar insanların dinlenme ihtiyaçlarını da karşılamaktadırlar.

Kısacası ormanların faydalarını saymakla bitmez. Bizlere düşen görev ormanlarını koruyup kollamaktır. Sağlıklı ve mutlu gelecek nesiller için ormanlar hayati öneme sahiptirler.