2. Sınıflar için İç Organlarımız

BEYİN Vücut fabrikasına hoş geldiniz. Ben bu fabrikanın yöneticisiyim. Bütün bilgiler bana gelir. Ben emir vermeden hiçbir organ görevini yapamaz. BEYİN
KALP Göğüs boşluğunda sol taraftadır yerim. Akciğerlerin arasında dururum. Kirlenen kanı akciğerlere gönderir, temizletirim. Temizlenen kanı tekrar vücuda dağıtırım. Bana dinlenmek yok, hep çalışırım. KALP
AKCİĞERLER Ben vücudun çamaşır makinesiyim. Temizliktir benim işim. Kanınızı temizlerim. AKCİĞERLER
BÖBREKLER Kuru fasulyeye benzerim. Mutfakta süzgeç, vücutta böbrek. Aynı işi görürüz. Kandaki zararlı maddeleri süzerim. BÖBREKLER
MİDE Sahibim iyi beslenir beni boş bırakmazsa kasılıp gevşeyerek besinleri eritir, bağırsaklara gönderirim. Beni sakın boş bırakmayın ağlarım. MİDE
KARACİĞER Şeker gibiyimdir. Fazla yediğiniz şekeri depolarım. Yediklerinizi sindirmenizde size yardımcı olurum. KARACİĞER
KALIN VE
BAĞIRSAK
BAĞIRSAK
Ben ince bağırsak. Besinler benim sayemde kana karışır. Koşup oynaman için enerjiyi ben sağlarım. Arkadaşımı unutmayalım Kalın bağırsaklar onlarda çöp tenekesi görevi yapıyorlar vücudumuza yararlı olmayan posaları dışarıya atarım. KALIN VE
BAĞIRSAK
BAĞIRSAK