Ülkemizde Bulunan Doğal kaynaklar Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ülkemizde Bulunan Doğal kaynaklar Nelerdir?

 1. ülkemizde bulunan doğal kaynaklar nelerdir? acilll lütfennn
 2. 2013-02-26 #2
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  ülkemizde bulunan doğal kaynaklar nelerdir? acilll lütfennn
  evet gercektennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 3. 2013-04-10 #3
  MADENLERİMİZ ÇIKARILDIĞI YERLER

  DEMİR: Demir çelik sanayinin ham maddesidir. Buralarda çıkarılan demirler İskenderun, Ereğli ve Karabük demir-çelik fabrikalarında işlenir. Hekimhan(Malatya), Divriği (Sivas), Eymir (Balıkesir), Simav( Kütahya)

  KROM: Demir çelik sanayinde çeliğin sertleştirilmesin-de ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır. Çıkarılan krom Elazığ ve Antakya Ferro-krom işletmelerinde kullanılır. Fethiye, Köyceğiz, Milas (Muğla) Guleman (Elazığ)

  BAKIR: Elektrik ve elektronik sanayinin ham maddesidir. Çıkarılan bakır Samsun ve Murgul bakır işletmelerinde işlenmektedir. Murgul ( Artvin) Küre (Kastamonu)

  BOR: Jet ve roket yakıtı, cam, elyaf, porselen, lehim, fotoğrafçılık ve deterjan gibi birçok alanda kullanılır. Bigadiç, Susurluk (Balıkesir)Seyitgazi(Eskişehir), Emet ( Kütahya)

  BOKSİT: Alüminyumun hammaddesidir. Çıkarılan boksit Konya Seydişehir Alüminyum tesislerinde işlenir. Seydişehir(Konya) Akseki( Antakya)

  CİVA: Sıvı halde bulunan tek madendir. Eczacılıkta kullanılır. Ödemiş(İzmir), Sarayönü(Konya) KURŞUN-

  ÇİNKO: Kurşun, elektrik kabloları, boya yapımı, cephane, zırh ve boru yapımında kullanılır. Çinko, Paslanmaya karşı dirençli olduğu için kaplamada kullanılır.Keban(Elazığ), Akdağmadeni (Yozgat)

  KÜKÜRT: Kimya, kâğıt, tarım ilaçları, gübre, çeşitli ilaç ve patlayıcı madde yapımında kullanılır. Keçiborlu( Isparta)

  Okunma: 2821 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -