Bu konu ile bir çok rivayet bulunmaktadır. Gerçek sebebin ne olduğu şuana kadar kesinleşmedi. Bu konuda hakkında farklı yaklaşımlar var. Bu yaklaşımlardan biri de Yavuz Bahadıroğlu'nun "Pargalı Hürrem'e aşıktı" iddiası. Yazının devamında bu iddiayı okuyabilirsiniz.


Pargalı Hürrem'e aşıktı

Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, 'Pargalı İbrahim'in idamıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, katıldığı 2. Sayfa programında Pargalı İbrahim Paşa'nın neden öldürüldüğünü ve Hürrem Sultan ile arasında olan nefretin sebebini anlattı. Bahadıroğlu, Meşhur târihçi Solakzâde'nin bir kitabında, Pargalı'nın Hürrem'e olan karşılıksız aşkını ima ettiğini söyledi.

'Mesela târihçi Solakzâde, Pargalı'nın Hürrem Sultan'a olan karşılıksız aşkını ima ediyor. Aralarındaki nefret Solakzâde'yi doğrular gibidir. Büyük aşklar büyük nefretlerden doğar derler. Ancak Hürrem Sultan'ın gözü Kanuni'den başkasını görmüyordur. Bu benim kanaatim çünkü Kanuni'nin yanında
erkek olarak Pargalı'yı beğenmek çok mümkün değil. Pargalı ufak tefek, süzgün yüzlü.


Hürrem bu aşkı hissetmiştir. Tabiatıyla çok zeki bir kadındır ve bunu muhtemelen kendi oğlunun lehine kullanmaya çalışmıştır. Çünkü oğlunu padişah yapmak istiyor. Bunu çok doğal buluyorum çünkü oğlunu padişah yapamazsa ölecek, böyle bir kader var Osmanlı'da. Saray Mahidavran'ın oğlu Mustafa'nın padişah olması için çalışıyor. Pargalı'nın suçlarından biri de o, yanlış ata oynamak. Sarayda 'Mustafa padişah olacak' diye söyleniyor. Bu Şehzade Mustafa'nın de aleyhine oluyor. Maalesef onun da kellesi gidiyor.

'Pargalı'nın Şehzade Mustafa'ya yoğunlaşmasının, Hürrem Sultan'dan karşılık görememesinden kaynaklandığını zannediyorum. Aşkına karşılık bulamaması işi intikama dönüştüyor, Hatice Sultan ile evleniyor. Pargalı'nın Hatice Sultan ile evlenmesinde aşk yoktur. Orada politik yaklaşım vardır. Kanuni İbrahim'e, 'Seni eniştem olarak görmek istiyorum' demiştir. Padişah ile Paşa birbirlerine çok yakınlardır. Kanunu hakikaten Paşa'ya çok güveniyor. O güveni belki o aşkla boşa çıkarıyordur' şeklinde konuştu.

'Çünkü Kanuni dünyanın soluğunu dinleyen bir adamdır. Dünyanın soluğunu dinleyebilecek bir istihbarat örgütünü yöneten bir insan. Rodos'un soluğunu dinlerken, Avusturya'nın soluğunu dinlerken kendi sarayında olup bitenlerden haberdar olmaması ancak aptal olmasıyla mümkündür ki; Kanuni çok zeki bir padişah. Bu aşkı başlangıçta ciddiye almamış olabilir.'

Kanuni, Pargalı'nın soyu bitsin diye Hatice Sultan'dan olan 2 çocuğunu da boğdurdu. Umarım dizide bunu görmeyiz."