Bilmece Nedir, Bilmece Örnekleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bilmece Nedir, Bilmece Örnekleri

 1. Bilmece, bir şeyin adını anmadan niteliklerini üstü kapalı söyleyerek o şeyin ne olduğunu bulmayı dinleyene veya okuyana bırakan oyun, muamma. Bilmecelerde sorular; betimsel bir düzey içinde abartılarak, kavram tersine çevrilerek ve değiştirilerek oluşturulur. İfade bir "soru cümlesi" olmak zorunda değildir. Bilmeceler birkaç kelimeden oluşan bir tümce halinde olabildiği gibi beyitler veya kıtalar halinde de olabilir.


  Bilmeceler, sözcüklere doğaüstü, büyülü güçler yükleyen ilkel inançlardan doğmuş olabilir. Peri masallarının çoğunda büyülerin bozulabilmesi için zor bir bilmecenin çözümünü bulmak gerekir. Yunan efsanelerinden birinde Odipus, Sfenks denen kanatlı canavarın, "Kendisi tek bir varlıkken, önce dört, sonra iki, sonra da üç ayaklı olan nedir?" sorusunu yanıtlamak zorunda kalır. Odipus doğru yanıtı bilir veSfenks'in büyüsünü bozar.


  Delfi Kahinleri de, kehanetlerini bazen bilmece biçimine sokar ve sözcükleri öyle akıllıca kullanırlardı ki, olaylar nasıl gelişirse gelişsin öngörüleri gerçekleşmiş sanılırdı.

  Eğretileme (istiare) yani bir şeyi renkli benzetmelerden yararlanarak açıklama, bilmecelerde çok kullanılır. Hatta bazı bilmeceler yalnızca karmaşık eğretilemelerden oluşmuş ibidir.

  Bilmece Örnekleri


  Ala bakar mora bakar
  Oturmuş bakla satar
  Baklanın okkası kaça dedim
  Çıldır çıldır yüzüme bakar

  (KURBAĞA)

  Bir acaip nesne gördüm
  Alem bilir ismini
  Başını sürter kendini öldürür cismini

  (KİBRİT)


 2. 2013-02-01 #2
  sabah toplanır akşam bozulur: YATAK

  Okunma: 2883 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -