Yazılı Olmayan Normlar Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yazılı Olmayan Normlar Nelerdir?

 1. Normlar, toplumda bireyler arası ilişkileri düzenleyen, yaptırım gücüne sahip olan kurallardır. Bunların bir kısmı yasalar, yönetmelikler ve tüzükler gibi yazılıdır. Uyulması zorunludur. Uyulmaması durumunda cezası vardır.


  Yazılı Olmayan Normlar Nelerdir?


  Örneğin; hırsızlık yapan bir kişi toplum tarafından ayıplanır ve dışlanır. Fakat yasalara göre ise cezai müeyyidesi vardır. Hukuk önünde cezasını çekmek zorundadır. Örfler, âdetler, gelenekler gibi yazılı olmayan fakat toplum tarafından önemsenen normlar vardır. Bu normlar kültürün manevi boyutunu oluşturur. Yazılı olmayan normlar şunlardır:

  Töreler (Örfler): Kültürün manevi boyutu en yüksek olan ve yaptırımı en fazla olan kurallarıdır. Örflere uygun davranılmadığı zaman toplum tarafından mutlaka cezalandırılma söz konusudur. Bazı cezalar hukuken yasak olmasına rağmen uygulanabilir. Örneğin; kan davası, başlık parası, namus davası vb.

  Adetler: İnsanların kendi aralarındaki ilişkileri düzenleyen kurallardır. Örfler kadar katı kuralları yoktur. Yaygın olarak kullanılan davranış biçimleri geliştirilmiştir. Örneğin; bayram ve düğün ziyaretleri veya kuralları âdetlerin başta gelenleridir.

  Yazılı Olmayan Normlar Nelerdir? 1


  Gelenekler: Toplum tarafından alışagelmiş ve yaygın olarak kullanılan davranış biçimleridir. Yaptırım gücü daha zayıftır. Örneğin; büyüklerin elini öpme, büyüklere yer verme, asker uğurlama vb.

  Görenekler: Aynı bölgede bulunan insanların yaşayış biçimlerini düzenleyen kurallardır. Her bölgenin doğal koşulları sebebiyle insanların geliştirdikleri barınma, beslenme, giyinme gibi davranışları göreneklere örnektir. Örneğin; ülkemizin sahil bölgelerinde şort giymek (sıcak olduğundan) gayet normal bir davranışken iç kısımlarda ayıplanan bir davranış olarak karşımıza çıkabilir. Hayvancılığın gelişmiş olduğu bölgelerin yemeklerinde tereyağı veya et kullanımı diğer bölgelere göre daha yüksektir.  Güncelleme : 2017-11-07

Konu Etiketleri

norm nedir sosyoloji, yazılı olmayan normlar madde madde, yazılı olmayan normların oluşum sırası, yazılı olmayan sosyal normlar

  Okunma: 1472 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -