11 - Frederick Charles Frank Kimdir?


6 Mart 1911 tarihinde, Güney Afrika'nın Durban şehrinde dünyaya geldi. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte İngiltere'ye yerleşti. Çocukluğunu Suffolk'ta, babasının çiftliğinde geçirdi.İlk ve orta öğrenimini Thetford ve Ipswich'teki okullarda tamamladı. Oxford Üniversitesi'nin kimya bölümünden mezun olmasının ardından 1937'de, aynı üniversitenin mühendislik fakültesindeki doktora yaptı.


1936 ile 1940 yılları arasında Berlin'de fizikçi ve İngiltere'de kimyager olarak çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında, Porton Down'daki olası kimyasal saldırılara karşı deneylerin yapıldığı bir tesiste görev aldı. Maita Asche ile evlendiği 1940 yılından savaşın sonuna kadar ise Birleşik Krallık Havacılık Bakanlığına bağlı çalıştı.

Savaş sonrası Bristol Üniversitesi Fizik Bölümünde katı hal fiziği üzerine araştırmalar yapma amacıyla akademisyen oldu. Ancak sonraları araştırmalarını kristal yapı kusurları üzerine yoğunlaştırdı ve dislokasyon terimini kullanan ilk isim oldu. W. K. Burton ve Nicolás Cabrera ile birlikte kristallerin özelliklerinde dislokasyonların etkileri hakkında birtakım araştırmalarda bulundu. Kristal yapılardaki kusurların dışında soğuk füzyon, polimerlerin mekanik özellikleri, alaşım yapıları, sıvı kristal teorisi ve Dünya'nın iç yapısının özellikleri hakkında çalışmalar yaptı. 1951 yılında aynı üniversitede doçent, 1954 yılında Melville Wills Profesörü, 1969 yılında ise Henry Overton Wills Profesörü ve H. H. Wills Fizik Laboratuvarı Yöneticisi olarak görevlendirildi.1954 yılında Royal Society üyesi seçildi. 1977 yılında şövalye ilan edildi. 1976 yılındaki emekliliğinin sonrasında da çeşitli konferanslara katılarak, birtakım makaleler yazarak ve diğer araştırmacılarla tartışmalara katılarak çalışmalarını 1990'lara kadar aktif olarak sürdürdü.1994 yılında Royal Society tarafından verilen Copley Madalyası ile ödüllendirildi. 5 Nisan 1998 tarihinde, Bristol şehrinde vefat etti.