Pugların büyük ve anlamlı bakışlara sahip gözleri ve uzun bir dile sahip kırışık bir yüzü vardır. Kırışıklara iyi bakılmaması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

39 - Pugların Sağlık Sorunları Nelerdir?

Pugların uzun burunları ve belirgin kaş kemerleri olmadığından, proptoziz, kornea yırtılması ve ağrılı göz kapaklarının içe kıvrılması gibi göz rahatsızlıklarına meyillidirler. Küçük solunum yolları sebebiyle nefes alma zorluğu çekmelerinin yanısıra, dilleri üzerinden buharlaşma aracılığı ile sıcaklık kontrolünü verimli bir şekilde yapamazlar. Bir pagın normal vücut sıcaklığı 38 °C (--100 °F) ila 39 °C (--102 °F) arasındadır. Eğer vücut ısısı 41 °C (--106 °F) çıkarsa, kendilerini serinletebilmeleri mümkün olmaz ve oksijen gereksinimleri en üst düzeye çıkar. Bu gibi durumlarda hiç zaman kaybetmeden vücut ısılarının düşürülmesi gerekmektedir. Vücut sıcaklığının 42 °C (--108 °F) olması durumunda iç organları hücresel seviyede parçalanmaya başlar ki bu durum uzun dönemli sağlık problemlerine ve hatta ölüme bile yol açabilir.


Hareketsiz bir yaşam süren puglar obeziteye meyillidirler ancak düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile bu durumun önüne geçilebilir. İngiltere Köpek Kulübü anketine göre Pugların ortalama ömrü 10 yıldır.

BBC tarafından hazırlanan bir belgeselde cins köpeklerin hatalı olarak aşırı bir şekilde yakınları ile çiftleştirildiğine dikkat çekilirken, Londra Imperial Koleji'nde yapılan bir çalışmaya göre Birleşik Krallık'taki 10.000 pagın gen havuzu geriye doğru takip edildiğinde sadece 50 ortak ataya ulaşılmıştır.