Sırt Ağrıları Neden Olur? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Sırt Ağrıları Neden Olur?

 1. Modern dünyanın en can sıkıcı rahatsızlıklarından olan sırt ağrıları, her geçen gün ağına yeni insanları düşürmeye devam ediyor. Bitmek bilmez ağrılar, insanların yaşam kalitesini en altlara kadar düşürüyor.


  Bu ağrılar o kadar can sıkıcı bir hale geliyor ki, hiçbir şeyden zevk alamamaya başlıyorsunuz. Ve ne yazık ki çözüm yolu da bulamıyorsunuz.

  Peki, gerçekten de bu derdin dermanı yok mu?

  Delinetciler Portal olarak, bu konuyu sizler için araştırdık. Ve gördük ki, bu rahatsızlığın sebebi sizden kaynaklanıyor. Sırtınızda bu ağrılara sebep olan nedenlerin hemen hemen hepsi, vücudunuza iyi davranmadığınızdan kaynaklanıyor.

  Ne yapıyorsunuz? Ne yapmanız gerekiyor? Anlatmaya çalışalım.

  1- Hareketsiz yaşıyorsunuz.
  2- Vücudunuz güçsüz.
  3- Kilonuz fazla.
  4- Sırtınızı keselemiyor, keseletmiyorsunuz.
  5- Sırtınızı üşütüyorsunuz.
  6- Atlet giymiyorsunuz.
  7- Uyuma şekliniz bozuk.
  8- Düzgün oturmuyorsunuz.
  9- Sigara kullanıyorsunuz.

  İşte, sırt ağrılarına en çok bu etmenler sebep olmaktadır.
  Masa başı işlerde çalışan kişiler mecburen çok oturmak zorunda kalıyorlar. Bir de, işten arta kalan zamanlarda ve tatil günlerinde oturmaya devam ediyorsanız, bu ağrılardan kaçış yolunuz yok demektir. Çok fazla oturmak ve hareketsiz yaşam vücudunuzu güçsüz bırakıyor. Çok oturan birisinin kasları çok az çalışmaktadır. Bu diğer kaslarınızda fazla sorun çıkarmayabilir. Ama sırt kaslarınızı çok yıpratır. Çalışmayan sırt kasları zamanla güçsüzleşir, incelir ve lift kopmaları başlar.

  Bu durumundan kurtulmanın tek kurtuluş yolu spor yapmaktır. Boş zamanlarınızda sırt kaslarınızı çalıştırarak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. En basit ve kısa yolu spor salonlarına gidip, sırt kaslarınızı çalıştıracak spor aletlerinde çalışmaktır. Haftada 1 gün bile gitmeniz sizi çok rahatlatacaktır.

  Spor salonuna gidemeyen kişiler evde şu hareketi yaparak sırt kaslarını çalıştırabilirler.


  Name:	back_muscles-219x300.jpg 
Views:	8690 
Size:	11,6 KB (Kilobyte) 
ID:	31789
  Ağırlığı yukarı kaldırıp indirerek sırt kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu hareketi 10 tekrar 3 sefer yapmalısınız.


  Eğer atlet kullanmıyorsanız mutlaka ama mutlaka kullanmaya başlayınız. Atlet, vücudunuzda ki teri çekerek sırt derinizdeki gözeneklerin açık kalmasını sağlamaktadır. Bu durum sırt bölgenizdeki kan akışının yavaşlamasını engellemektedir.

  Aynı şekilde, sırtınızı keseletmek gözeneklerinizin açılmasını ve kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlamaktadır. Sırt bölgenizdeki ağır kan dolaşımı, sırt kaslarınızın çabuk yorulmasına neden olmaktadır. Bu durum kasların direncini düşürmekte ve ağrılara zemin hazırlamaktadır.

  Yaz, kış sırtınızı üşütmekten kaçınınız. Gece yatarken pencerenin önünde yatmayınız. Sırt kaslarınız soğuk karşısında büzüşürler, sertleşirler ve kısalırlar. Buda kaslarınızın ağrımasına sebep olur.

  Yatış şeklinizi düzeltin.

  Uyurken vücudunuzda ki tüm organlar ve kaslar dinlenirler. Eğer sırt kaslarınız gergin bir pozisyonda uyursanız, bütün gece sırt kaslarınızı çalıştırmış olursunuz. Buda kaslarınızın ağrımasına neden olur.

  Boynunuzun altını destekleyerek, yüz üstü, yastık kullanmadan uyumayı deneyiniz. Ağrılarınızın kesilip kesilmediğini kontrol ediniz. Ağrılarınız tek sebebi yanlış uyuma pozisyonu olabilir.

  Kilonuz fazla ise acilen kilo verin. Fazladan 10 kilonuz olduğunu düşünelim. Bu fazlalığında 8 kilosunun bel ve yukarısında olduğunu varsayarsak, bütün gün bir çocuğu kucağınızda taşıdığınız mantığını yürütebiliriz. Bir çocuğu bütün gün kucağınızda taşırsanız, sırtınızda, belinizde ağrır. Kilo vererek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

  Düz oturmaya çalışın. Düz oturmadığınızda, sırt ve baş bölgenizin toplam ağırlığının büyük bir kısmını omuriliğiniz taşımak zorunda kalır. Bu durum omuriliğinizde eğrilmelere neden olur. Bu da ağrı olarak size geri döner. Dik oturmaya çalışın, 30 dakikada bir, biraz dolaşın. Sırtınızı zorlamayacak birkaç hareket yapın. Gün boyunca bu şekilde yaparak hareketsizlikten biraz olsun kurtulun.  Sigara kullanıyorsanız, ciğerlerinizde ki bronşlar dolmuş olabilir. Bu durum sırtınızda ağrı ve batmalara neden olabilir. Ciğer filmi çektirerek durumu kontrol edin.

  Bunlara dikkat ederek sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Birazcık azim ederek daha huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.


  Güncelleme : 2017-06-03
 2. 2012-09-22 #2
  Bende aynı sorunu yaşıyorum. Çözüm bulamadım.

 3. 2013-04-17 #3
  Vücudunuza uygun yatak ve yatış stili

  Okunma: 9218 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -