Sürekli Burun Akıntısı Nedenleri

Sürekli Burun Akıntısı
Devamlı burun akmasına rinit denir. Bunun çok çeşitli sebepleri vardır. En önemli sebebi alerjik nezle ile burun damarlarının bozulması, hassasiyeti ile meydana gelen vazomotor rinittir.

Alerjik rinitin mevsimlerle, vazomotor rinitin ise ortam ısısı ile sıkı bağlantısı vardır. Sinüzitte de burun akıntısı fazla
olur. Genizde et olması, burun içindeki yabancı cisimler, enfeksiyonlar akıntıyı artırır. Bir KBB uzmanına muayene olmanız iyi olur. Teşhis konduktan sonra tedavi kolaylaşır. Alerjik rinitlerde alerji testi yapılarak dokunan şey bulunmağa çalışılır. İlaç ve aşı tedavisi ile hastalık ortadan kaldırılmaya çalışılır. Boyunuz oldukça uzun olup, bu yaştan sonra uzama ihtimali azdır.


Ancak 21 yaşına kadar bazen uzama devam edebilir. Kilonuz boyunuza göre çok az. En az 15 kilo almanız lazımdır. Kilo almanın yolu çok yemek az harekettir. Günlük kalori miktarını artıracak, hareketi azaltacaksınız. Özellikle hamur işi tatlı gıdalar, incir, fındık, ceviz gibi kuruyemişler kilo almada oldukça etkilidir. Bunun dışında yemekler düzenli yenmeli, sigara içmemeli,uyku düzenine dikkat etmeli, vitaminsiz kalmamalı. Ayrıca kansızlık, bağırsak parazit tahliller yapılmalı. Bir dahiliye uzmanına muayene olmanız iyi olur.