Eskişehir Sazova Parkı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Eskişehir Sazova Parkı

 1. Eskişehir'in En Büyük Parkı

  Kütahya Yolu Sazova mevkiinde bulunan park, yaklaşık 400 bin metre karelik alanı ile Eskişehir'in en büyük parkı. Park alanı içinde çeşitli su sporları ve etkinliklerinin de yapılabildiği büyük bir gölet, restoranlar, 2000 kişilik açık hava konser alanı anfi tiyatro, birebir ölçülerde korsan gemisi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları, çocukların su ile ilgili çeşitli aktiviteleri yapabilecekleri oyun alanı, engelli çocuklar için oyun alanı, içinde büyük bir planetaryum (gözlemevi) de olan bilim deney merkezi, masal şatosu bulunuyor. Park alanı içinde ulaşım 1918 model Alman yapımı dekovel ile sağlanıyor. 1950-1970 yılları arasında Şeker Fabrikası ve Hava İkmal Bakım Merkezi arasında işçi taşıyan dekovel, günümüzde özel tasarlanmış 4 istasyon arasında ziyaretçileri taşıyor. Parkın bir köşesinde oturmuş olan ve Nuh'un Gemisi'ni temsil eden tekneyi'de görebilirsiniz.

  Eskişehir Sazova Parkı

  Eskişehir Sazova Parkı


  Korsan Gemisi


  Korsan Gemisi

  Park alanındaki gölet kıyısına yanaşmış 17. yüzyılda Atlas Okyanusu'nu aşan gemilerden biri olan May Flower'ın büyük ölçüde benzeridir. Sadece dışı değil içi de özenle tasarlanan gemi özellikle çocukların büyük ilgisini çekiyor.


  Oyun Grupları

  Oyun Grupları

  Park alanı içinde birçok bölgede çeşitli sevimli karakterler ve masal kahramanları ile bezenmiş oyun alanlarını engelli çocuklar da kullanabiliyor. Ayrıca çocuklara yönelik suyun kaldırma kuvveti ve döngüsel hareketleri ile ilgili deneyler yapmalarına olanak tanıyan özel düzenekler de oluşturulmuş. Park içinde ayrıca bir de ücretsiz hizmet veren mini tren bulunmaktadır.

  Bilim Deney Merkezi

  Bilim Deney Merkezi

  Eskişehir'de bir ilk olan Bilim Deney Merkezi Projesi Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nın en önemli yapılarından birini oluşturuyor. Merkez, Eskişehir'deki ilköğretim ve lise çağındaki çocukların çeşitli bilimsel deneyleri gerçek ortamlarında yapabilmelerine olanak sağlayan merkezde, inşa edilen planetaryum (gözlemevi) ile Eskişehirli çocuklar kadar yetişkinlerin de uğrak yerlerinden biri olması hedefleniyor.


  Güncelleme : 2012-04-01
  Okunma: 7066 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -