Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD), merkezi İzmir'de bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. 2003 yılı Mayıs ayında 37 doktor tarafından kuruluşu gerçekleştirilen dernek, ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan akciğer kanseri ile mücadele temelinde Türkiye çapında etkinlik göstermektedir.İsim:  TAKD_logo.gif
Görüntüleme: 439
Büyüklük:  5,9 KB (Kilobyte)

Amacı

TAKD'nin amacı; akciğer kanseri ve diğer toraks tümörleri sorununa multidisipliner bir yaklaşımın yanında, bunun Türkiye genelinde kurumsallaştırılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlayıp, bu konularda her türlü eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunmak, Türkiye'de akciğer kanserinin oluşmasını engellemek için en etkili korunmayı sağlamak ve var olan akciğer kanserli ve diğer toraks tümörlü olguları en son tıbbi yenilikleri ve uygulamaları takip ederek, akciğer kanserinin en erken tanısını ve en etkin tedavisini sağlamak ve bu konuda en üstün çabayı göstermek şeklinde belirlenmiştir.


Etkinlikleri

Türk Akciğer Kanseri Derneği'nin en önemli etkinlikleri arasında, Ulusal Akciğer Kanseri Kongreleri gelmektedir. 2008 yılı Kasım ayında 3. kongre düzenlenmektedir. Bunun dışında TAKD tarafından, bilimsel kongre, seminer, panel, sempozyum, toplantı ve çalışmalar düzenlenmekte, üyelerinden yeterli koşulları sağlayanlara burs verilmektedir. Ayrıca TRT televizyonlarında yayımlanan kısa bilgilendirici filmlerle hastalar ve hasta yakınları bilinçlendirilmekte, aynı filmler derneğin web sitesinde yayımlanmaktadır. Dernek tarafından Ankara ve İstanbul'da düzenli olarak bölge toplantıları yapılmaktadır.