Artvin'de Yetişen Tarım Ürünleri


Ekime müsait arazinin az olmasına rağmen nüfusun % 80'i tarımla uğraşır. Fakat gelirin ancak % 30'u tarımdan sağlanır.


Artvin'de en çok çay, patates, buğday, mısır, arpa, fasülye, soğan, tütün, pirinç,domates,salatalık,karalahana,şalgam,turp,sa rımsak,kabak,patlıcan, yeşil soğan, ıspanak, marul, maydanoz v.b sebze ve tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

Meyve olarak da; fındık, portakal, mandalina, elma, armut, üzüm, ceviz, kestane, kiraz, vişne, şeftali, erik ,dut,hurma ,kızılcık muşmula,kivi ayva ,zeytin ,yaban mersini(likapa),nar,karayemiş ve kayısı yetişir.
Tarım henüz modern hale gelmemiştir. Zengin Su potansiyeline rağmen sulama tesisleri çok azdır. Traktör ve teknik zirai araçların sayısı fazla değildir. 15 bin dönüm üzüm bağı vardır.

Artvin'de Yetişen Tarım Ürünleri


Ticari ve ekonomik açıdan en önemli tarımsal ürünler tütün, mısır, buğday, üzüm, zeytin ve cevizdir. Mısır, ilin hemen her yerinde yetiştirilmektedir.. Buğday, arpa gibi tahıl ürünleri daha çok Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde üretiliyor.

Merkez Ortaköy(Berta) vadisinde patates ve fasulye üretimi yaygındır.

Bağcılık, özellikle merkez ilçeye bağlı Zeytinlik ve Ortaköy çevreleri ile Ardanuç'ta yaygındır.. Üretilen üzümün çoğu il içerisinde yaş ya da kış için kurutulmuş olarak tüketiliyor.

Özellikle Çoruh Vadisi boyunca kurulan ve Yusufeli ilçesinde yoğunlaşan örtü altı sebze yetiştiriciliğinde; domates, biber, hıyar, patlıcan, yeşil soğan, ıspanak, marul, maydanoz gibi ürünler üretilmektedir.