Emniyet kemerini kim buldu?

Ayarlanabilir emniyet kemeri ilk olarak 1959 yılında Volvo tarafından kullanıldı. Patent sahibi Nils Bohlin o yıllarda artan süratlere karşı emniyet kemeri fikrini ilk ortaya atan bir insan olarak herhalde milyonlarca insanın hayatını kurtaran kişi olarak tarihe geçti.

Otomobil kullanıcılarının "özel arabanızı kullanırken kişisel haklarının alınması" hissi ile uzun süre direnmelerine rağmen emniyet kemeri kullanımının hayatımızda önemli bir rolü var. Çoğu ülkeler emniyet kemeri takma zorunluluğu getirmeden çeşitli kampanyalarla insanlara güvenliklerini sağlamaya çalıştı. 1969 yılında kemer takmayı kanun haline getiren ilk ülke Çekoslovakya oldu. İngiltere 1983 yılında Amerika'da her eyalet değişik zamanlarda kendi kararlarını verdi. 1990'lı yılların sonunda sadece New Hampshine eyaletinde emniyet kemeri takma zorunluluğu yok.


Amerika'da emniyet kemeri takma oranı yüzde 68 İngiltere'de yüzde 80 Avrupa'da ise yüzde 90 civarında. Amerika'da 1986-1996 yılları arasında emniyet kemeri kullanımının 55.600 kişinin ölümünü 1.300.000 kişinin de yaralanmasını önlediği tahmin ediliyor.