Kalemtraşı Kim Buldu?

Kalemtraş icat edilmeden önce kalem icat edilmişti ve insanlar kalemlerini açmak için bıçak kullanmaktaydı. Kalemtraşın icadı ile ilgili tarihi bilgilere baktığımızda, 1828 yılında Fransız Bernard Lassimone'nin kalemtraş için patent alan ilk kişi olduğu görünmektedir. Kalemtraşın icadını takiben, bu küçük ve işe yarar alet ile ilgili bir çok geliştirme ve yenilik yapılmıştır. Lassimone buluşundan sonra Therry des Estwaux, 1844 yılında mekanik bir kalemtıraş ile ortaya çıktı. Patent alması biraz uzun sürdü. 1865 yılında patentini aldı ancak bir çok şirket zaten seri kalemtraş imalatına başlamıştı. Eureka adında bir şirket 1860'ların ortalarında küçük bir kalemtıraş için patent aldı.

Kalemtraşı Kim Buldu?

1880'ler 1900'lerin başında, kalemtraş, Avrupa ve Amerika'da birçok türde geliştirildi. Elektrikli kalemtraşlar 1917 yılında icat edildi.

1897 yılına kadar 6 bıçaklı kalemtraşlardan 30 bıçaklı olanına kadar bir çok kalemtraş yapıldı.

John Love'ın Kalemtıraşı

1897 yılında, John Love (Massachusetts) Love Kalemtraşları patentini aldı. O döneme kadar yapılan kalemtraşlar ya karmaşık, ya pahalı, yada büyüktü. John Love ‘un kalemtraşı tasarımı basit ve etkili oldu. Love'un icadı kalemtraş tarihinin kilit noktası oldu. Bu konsept tasarım, bugün hala birçok kalemtraşta kullanılmaktadır.