İlk Teleskop - Dünyadaki İlk Teleskop - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İlk Teleskop - Dünyadaki İlk Teleskop

 1. İlk teleskop 1609 yılında, ünlü İtalyan bilim adamı Galileo Galilei tarafından İtalya topraklarında icat edilmiştir.

  Galileo'nun yaptığı bu teleskop cisimleri 30 kat büyütme özelliğine sahiptir. Aynalarla ışığı toplayarak daha performanslı ve özellikli bir teleskop 1704' de Isaac Newton tarafından yapılmıştır.

  Dünyadaki ilk lensi 1600 lü yıllarda Hans Lippershey tarafından yapılmıştır. Teleskop cam M.Ö. 3500 gibi bulunmuş ama lens haline gelmesi 5000 seneyi almıştır.

  Ancak bu bilgiler dışında araştırmalarda elde edilen bilgilere göre ;

  İsim: ilk-teleskop.jpg
Görüntüleme: 52194
Büyüklük: 8,7 KB (Kilobyte)


  Çalışır olduğu bilinen en eski teleskoplar 1608 yılında Hans Lippershey imzasını taşıyordu. Buluşun sahibi olduğunu iddia eden isimler arasında Zacharias Janssen, Middelburg'da bulunan spekülatörler ve Alkmaar'lı Jacob Metius bulunuyordu.. İlk teleskopların tasarımında konveks objektif merceğiyle birlikte bir de konkav öküler (küçük mercek) mevcuttu. Galileo ise teleskop tasarımını bir yıl sonra, 1609 yılında yapmıştır. 1611 yılında Johannes Kepler bir konveks mercek ve bir konkav öküler ile nasıl daha güçlü bir teleskop yapılabileceğini açıkladı.


  1655 yılında ise Christiaan Huygens gibi astronomlar kendileri için bileşik mercekler kullanarak oldukça güçlü fakat devasa büyüklükte büyük ve kullanışsız Keplerian teleskoplarını inşa etmeye başladılar.


  Güncelleme : 2018-10-16
  Okunma: 1546 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -