Kullanılacak Malzeme (6 kişi için):

300 gram kaz ciğeri,
50 gram kaz yağı,
250 gram kuyruk yağı
1 beyaz mantar,
2 yumurta,
1 baş soğan,
1 tutam merzengûş otu,
1 tutam kekik,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yapımı:

Kaz ciğerini bol akarsuda iyice yıkayıp süzmeli. Soğanı çok ince bir rendeden geçirmeli. Kuyruk yağını makineden üç-dört defa geçirerek kıymalı. Kaz yağının yarım kaşık kadarını bir kenara bıraktıktan sonra geri kalanını bir kuşaneye boşaltmalı. Rendelenmiş soğanı da katıp kabı orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Tahta kaşıkla ezercesine karıştırarak soğanı kavurmalı. Soğanın rengi dönmeye başlayınca kıyılmış kuyruk yağını katmalı. Kuyruk yağı iyice eriyip yağ durumuna gelinceye kadar karıştırarak kavurmaya devam etmeli. Soğanla kuyruk yağı kıkırdakları iyice eriyince kaz ciğerini içine oturtmalı. Biberleyip kekiklemeli ve merzengûş otunu serpmeli. Bir süre karıştırarak ciğeri pişirmeli.

Ciğeri tencereden çıkarıp makineden birkaç defa geçirerek kıymalı. Kıyılmış ciğeri büyük porselen bir kâseye koymalı. Buna zarı temizlenmiş ve kıyılırcasına ince doğranmış mantarı, iki yumurta sarısıyle bir yumurta akını, yeteri kadar karabiberle tuzu, ciğerin piştiği yağı katmalı. Karışımı birbirine yedirinceye kadar dövercesine karıştırmalı.

Bir kenara ayrılmış olan kaz yağıyle seramik veya porselen bir kalıbı yağa bulamalı. Buna ezmeyi boşaltmalı ve bir spatulayla düzlemeli. Sonra bu kalıbı dörtte üçüne kadar ulaşan kaynar su dolu bir ikinci kabın içine oturtmalı. İki kabı birlikte kızgın fırına sürmeli ve burada 15-20 dakika kadar tutmalı. Bu süre sonunda kalıbı fırından ve sudan çıkarıp bir servis tabağına başaşağı ederek içindeki kaz ezmesini bu tabağa aktarmalı.