Sürekli yorgunluk önemli hastalıkların habercisi olabilir.


  • İş yaşamındaki yoğun tempo,
  • İçki,
  • Sigara tüketimi
  • Alkol tüketimi
  • Hastalıklar

Yorgunluk Nedenleri

Yorgunluk Hangi Hastalıkların Göstergesidir?  1. Yorgunluk Diyabet Göstergesi Olabilir:

Şeker hastalığının en belirgin özelliklerinden biri de yorgunluktur. Şeker hastalığının diğer belirtileri, susuzluk hissi, kilo kaybı, sık idrara çıkma, sürekli açlık ve bulanık görme olarak sayılabilir.

Yorgunluk Tiroit Göstergesi Olabilir:

Tiroit bezinin gereğinden az çalışması (hipotiroidizm), iltihaplanma, kireçlenme, guatr gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarır. Tiroit bezinin gereğinden fazla çalışmasında ise (hipertiroit), kişide fazla kilo kaybı, kaslarda zayıflık, el titremesi, saçlarda incelme veya dökülmesi görülür. Tiroit hastalığı kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Hastalık yorgunluğa neden olmaktadır.


Yorgunluk Anemi (Kansızlık) Göstergesi Olabilir:

Anemi, kandaki kırmızı hücrelerin ya da hemoglobin denilen kırmızı maddelerin ya da her ikisinin birlikte azalmasıdır. Bu da aşırı yorgunluğa neden olmaktadır.


Yorgunluk Depresyon Göstergesi Olabilir:

Depresyon belirtileri insandan insana değişebilir. Uyuşukluk, düşük enerji, olumsuzluk, umutsuzluk gibi belirtiler depresyon hastalığının göstergesidir. Depresyon aynı zamanda yorgunluk da yaratır.


Yorgunluk Uyku Apnesi Göstergesi Olabilir

Hava yolunun tıkanması sonucu oluşan horlamaya ya da 10 saniye ve üstü süresince nefessiz kalmaya neden olan uyku hastalığıdır. Uyku apnesi zamanında tedavi edilemezse kalp krizi, felç, iktidarsızlık (impotans), düzensiz kalp atışları gibi önemli sağlık sorunlarına yol açar. Bu rahatsızlığa sahip olanlar sabahları yorgun kalkar.