Mıknatıslanma Çeşitleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mıknatıslanma Çeşitleri

 1. Geçici Mıknatıslanma

  Yapay mıknatıslardan faydalanılarak magnetik özelliği olan demir, nikel ve kobalt geçici olarak mıknatıslanabilir. Üç yolla geçici mıknatıslanma elde edilebilir.

  1. Sürtünme ile Mıknatıslanma


  Mıknatıslanma Çeşitleri


  Bir demir çubuğa,şekildeki gibi mıknatısın her defasında aynı kutbu aynı yönlü sürtürülürse, mıknatısın ilk sürtülen uç kısmı mıknatısla aynı kutuplu olacak şekilde demir çubuk geçici olarak mıknatıslanır.


  2. Dokunma ile Mıknatıslanma


  Mıknatıslanma Çeşitleri

  Mıknatısa dokundurulan demir parçalarını mıknatıs tutar. Çünkü demir parçası mıknatısın dokunduğu kutupla zıt kutupla kutuplanır ve onu çeker. Demir parçaları uç uca eklenirse, her bir uç bir öncekine göre zıt kutuplanır.


  3. Etki ile Mıknatıslanma


  Mıknatıslanma Çeşitleri

  Mıknatısın magnetik alanı içine konulan demir parçaları geçici olarak mıknatıslık özelliği kazanır. Şekilde demir parçasına mıknatısın S kutbu yaklaştırılırsa, demirin S ye yakın olan kısmı N, diğer tarafı ise S kutbu olur.

  Bir mıknatıs demir çubuğun orta kısmına şekildeki gibi yaklaştırılırsa, demir çubuğun uç kısımları N, orta kısımları ise S kutbu olacak şekilde etki ile mıknatıslanır.


  Mıknatıslanma Çeşitleri


  Güncelleme : 2017-07-14
Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

mıknatıs çeşitleri nelerdir, mıknatıs çeşitleri ve adları, mıknatıs nedir kaç çeşit mıknatıs vardır, mıknatıslanma çeşitleri kısaca, mıknatıslanma çeşitleri nelerdir

  Okunma: 10047 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -