Meryem Ana Evi - İzmir'in Tarihi Yerleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Meryem Ana Evi - İzmir'in Tarihi Yerleri

 1. Hristiyanlığın kutsal anası Meryem Ana'nın Evi, Bülbül Dağı üzerinde bulunmaktadır. 1891 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Hristiyanlar tarafından "Panaya Kapulu" olarak da adlandırılan kutsal yerin MS. 4. YY'da inşa edildiği tahmin edilmektedir. Meryem Ana'nın Mezarı da Panayır Dağı'nın kuzeydoğu eteğindedir. Yıllar boyu her 15 Ağustos'da Meryem Ana Evi'nin bulunduğu Panaya Kapulu'da dinsel törenler düzenlenmiştir. 1957 yılında Papalık da burasının Meryem Ana'nın Evi olduğunu onaylamış ve Hristiyanlık için "Hac Yeri" ilan etmiştir.


  Name:	meryem-ana-evi.jpg 
Views:	6381 
Size:	24,9 KB (Kilobyte) 
ID:	27554

  Hz. İsa, çarmıha gerilişinden kısa bir süre önce annesini, arkadaşı ve havarisi olan St. Jean'a teslim etmiştir. St. Jean da, Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinden sonra Meryem Ana'nın Kudüs'te kalışını sakıncalı bularak, onu yanına alıp kaçırmış ve Bülbül Dağı'na getirmiştir. Kutsal bakire, ST. Jean tarafından gizlendiği Bülbül Dağı'nda 101 yaşına kadar yaşamını sürdürmüştür. Hrıstiyanlığın kabulünden sonra Bülbül Dağı'nda 'Hac' şeklinde bir kilise inşa edilmiştir. St. Jean Efes'te yaşamış ve söylentiye göre İncil'i burada yazmış ve burada ölmüştür.

  Name:	meryem-ana-evi-1.jpg 
Views:	6314 
Size:	18,9 KB (Kilobyte) 
ID:	27555


  Meryem Ana Evi'nin Tarihi

  Name:	meryem-ana-evi-tarihi.jpg 
Views:	2751 
Size:	19,8 KB (Kilobyte) 
ID:	27553

  İZMİR - Çoğu Hıristiyan tarihçileri, Hazreti İsa'nın, çarmıha gerilmeden kısa süre önce annesi Azize Meryem'i, arkadaşı ve havarisi Aziz Jean'a emanet ettiğini savunur. Bu konuda Yeni Ahit'te de işaretler vardır.

  Öykünün bundan sonrası Anadolu topraklarında geçer. Aziz Jean, Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinden sonra Azize Meryem'in Kudüs'te kalmasını sakıncalı bulur.

  Kısa bir süre içinde onu yanına alarak Kudüs'ten çıkarır ve o çağın dünyadaki en büyük kenti olan ve uzun yıllardır barış içinde yaşayan Efes'e getirir.

  Ancak Hırıstiyanlık dinini yaymak gibi kutsal bir görevi de üstlenmiş olan Aziz Jean, Meryem'i putperestlerin kentine sokmak istemez. Onu Bülbül Dağı eteklerinde sık ağaçlarla kaplı gizli bir köşede yaptığı kulübeye yerleştirir.

  Aziz Jean her gün gizli gizli onu ziyarete gider ve yiyecek götürür.

  Hıristiyan tarihçileri, Azize Meryem'in tam 101 yaşına kadar Bülbül Dağı'ndaki bu yerde yaşadığını ve burada öldüğünü savunurlar. Aziz Jean'ın Meryem Ana'yı yine bu dağda hiç kimsenin bilmediği bir yere gömdüğü tahmin ediliyor.

  Hırıstiyanlık'ın yayılmasından sonra kutsal bakirenin, yani Azize Meryem'in bulunduğu yere Hırıstiyanlarca hac şeklinde bir kilise inşa edilir.

  Efes çevresindeki halk, 18'inci yüzyılın sonlarına dek atalarından kalma bir geleneği sürdürerek, her yıl 15 Ağustos'ta Meryem Ana'nın evinin bulunduğu Panaya Kapulu'nda dini anma törenleri düzenler.

  Ancak burası bölgeye gelen yoğun Müslüman göçleriyle unutulup kaybedilir.

  Aradan yaklaşık 100 yıl geçtikten sonra 19'uncu yüzyılda yaşamış olan Alman rahibe Anna Katharina Emmerich, bu bölgede Azize Meryem'in evinin olduğunu iddia eder.

  Çocuklugundan itibaren kötürüm olan ve yürüyemeyen Rahibe Anna, gördügü rüya ve sanrılarla bu bölgeyi Vatikan yetkililerine tarif eder ve onun tarifleri sonucu bölgedeki eski kilise kalıntılarına ulaşılır.

  Bu ve benzeri belirtiler Hıristiyanlar tarafından Bakire Meryem'in ömrünün son yıllarını Efes civarında geçirdiğine somut kanıtlar olarak gösterilir.

  Hz. İsa'nın arkadaşı ve havarisi Aziz Jean'ın da ömrünün geri kalanını Efes'te geçirdiği ve kendisine ait İncil versiyonunu burada yazdığı değişik tarihi kaynaklarca dile getiriliyor.

  Aziz Jean da Efes'te ölmüş ve burada gömülmüş.

  Azize Meryem adına inşa edilen ilk 7 kiliseden biri de Efes'te kurulmuş.

  Hıristiyanlığın en önemli kurulu olan Konsüller Toplantısı birkaç kez Efes'te yapılmış ve Katoliklik'in doğuş kararı da burada alınmış.

  Tüm bu söylenti ve işaretlerden yola çıkarak Bülbül Dağı'ndaki tarihi kalıntılar 1957 yılında Papalık tarafından Meryem Ana Evi olarak onaylanır ve Hırıstiyanlık için de hac yeri olarak ilan edilir.

  Bugün ise, Rahibe Anna'nın tarifleri sonucu ilk defa 1891 yılındaki kazılarda bulunan bu yapının aslında, milattan sonra 4'üncü yüzyılda Azize Meryem adına inşa edilen bir kilise olduğu tahmin ediliyor.

  Meryem Ana Evi olarak bilinen yapının, bir ocağı andıran mihrap kısmında Hz, İsa'nın altın kalbi temsil ediliyor.

  Bülbül Dağı'ndaki bu yapı, 1967 yılında Papa 6'ncı Paul ve 1979 yılında Papa 2'nci Jean Paul tarafından ziyaret edildi.

  Vatikan tarafından yeryüzündeki en kutsal binalardan biri olarak tanımlanan Meryem Ana Evi, bugün dünyanın dört bir yanından gelen Hıristiyanların ziyaret ettiği, gözde ve kutsal bir mekan konumunda.

  Güncelleme : 2019-01-17
  Okunma: 4007 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -