Göz Altı Morluklarının Sebepleri Nelerdir?

Bir çok kişide görülen göz altlarındaki morluk benzeri halkaların genellikle kalıtsal bir takım nedenlerden dolayı ortaya çıktığına inanılır. Oysa sadece kalıtımsal faktörler değil, aynı zamanda bir takım alerjik reaksiyonlar da göz çevresindeki kararmalara neden olabilmektedir. Özellikle antibiyotiklere, toza ve polen türü bitkisel maddelere karşı alerjisi olanlar ile kapalı ortamda sigara dumanına fazlaca maruz kalanlarda göz altında morarmalar görülebilmektedir. Bunun için oksijeni bol ve alerjik maddelerin yer almadığı, havalandırması sağlanmış ortamlar göz çevresindeki morluklara oldukça iyi gelecektir.

Göz altında morarmanın bir diğer nedeni ise uykusuzluk, gece hayatı ve bir takım uyku bozuklukları olarak bilinmektedir. Uyku sorunları ile ilgili olan göz altı morarmaları en sık görülen ve ikinci sırada önde gelen göz morlukları nedenidir. Birçoğumuz günlük yaşamın hareketliliği ve temposu nedeniyle günlük olarak 7-8 saat olması gereken uyku süresini malesef günlük 3*4 saat ile sınırlı tutuyoruz. Uyku düzenimizi değiştirerek daha sağlıklı bir uyku düzenine girdiğimizde göz çevresinde uykusuzluktan veya az uyku uyumaktan kaynaklanan morarmalar-mor halkalar da kendiliğinden geçecektir.

Göz altı morluklarının bir diğer nedeni ise uykusuzluğa karşı kullanılan hipnotik, yani uyku getirici haplardır. Bu ilaçların yersiz ve aşırı kullanımı da göz çevresinde morarmalara neden olabilmektedir. Bu tür ilaçlar gözlerde mor halkalara neden oluyorsa ilaç tedavisi yerine kafenli içecekleri, çay ve kahve tüketimini azaltarak doğal yollardan uykusuzluğa çözüm bulmamız gerekebilir. Ya da bir uyku merkezine başvurmaktır. Uyku Tedavisi Merkezleri ya da uyku bozuklukları tedavi merkezleri olarak bilinen bu modern tedavi merkezleri, kişilerin beyin dalgalarına kadar geniş çaplı bir tarama ve tetkikten geçirerek uykusuzluğa gerçekten neyin sebep olduğunu çıkarabilmektedir. Uykusuzluğun nedeni tespit edildiğinde ise tedavisi çok kolaylaşmaktadır.