Karın kaslarını kuvvetlendirmek ve en azından şekle sokmak için günlük hayatın akışı içinde ayrı bir zaman dilimi ayırmadan yapabileceğiniz basit uygulamalar

Doğru nefes alın

Hillside City Club Spor Müdürü Serhat Sıdal, kitap okurken ya da otururken, doğru bir nefes tekniği uygulayarak karın kaslarınızı çalıştırabileceğinizi söylüyor. "Nefes verirken karın kaslarınızın yardımıyla, karnınızı iyice içeri çekin, nefes alırken yine karın kaslarınızı kullandığınızı hissederek karnınızı şişirin," diyor.

Ayakta dururken bile sıkılaşın

Sıdal, "Markette uzun bir kasa kuyruğu beklerken, yemek yaparken ve uzun süre ayakta durduğunuz pozisyonlarda, dizlerinizi kilitlemeden, kalçanızı ve karın kaslarınızı içinize çekerek durmayı alışkanlık haline getirin," diyor. Bu sayede, karnınız yavaş yavaş toparlanacaktır.

Dik durmak

TV izlerken vücudunuz çalışsın

Sıdal, yatay pozisyonda televizyon izlerken omuzları yerden 10-15 santim ayırıp tekrar geriye gelme hareketini öneriyor. "Çene göğüse kilitli, kalkarken nefes verip sonra nefes alın. Aynı hareketin dizler 90 derece bükülü, ayaklar ve diz kapakları birbirinden bir yumruk mesafesi açık olacak şekilde tekrarı da etkilidir," diyor Sıdal.

Ofiste spor molası verin

Essporto spor müdürü Bünyamin Aysoy, bulunduğunuz ortamı küçük bir spor salonuna çevirebileceğinizi söylüyor ve ekliyor, "Örneğin ofiste oturduğumuz sandelyeyi kullanarak dik durun, kollarınızı vücudunuzun iki yanında uzatarak sandalyeyi tutun. Ayak tabanlarınız yere tamamen değsin. Bu pozisyonu bozmadan karın kaslarınızı sıkıp 5-10 saniye tutun ve bırakın. Bunu 10-15 defa yapıp bir dakika dinlenip tekrar edin. Mayadrom Sports Center´dan gym kardiyo eğitmeni Cenk Öz, "Sandalyeye sırtınızı yaslamadan öne doğru eğilirken bir bacağınızı da düz bir şekilde yukarı kaldırmak işe yarayabilir," diyor.

Plajda boş durmayın

Aysoy, plajda güneşlenirken bile karın kaslarını çalıştırmanın bir yolu olduğunu söylüyor. "Havlunuzu serip sırt üstü uzanın. Her iki elinizi kalçanızın altına yerleştirin ve bacaklarınızı uzatın. Daha sonra bacaklarınızı yerden 15-20 santim kadar kaldırıp karnınızı sıkarak 20 saniye bekleyin. Ardından 20 saniye dinlenip hareketi tekrarlayın. Aysoy, sırtınızda sorun varsa kendinizi zorlamamanızı söylüyor.