Hz. Ömer Kimdir? - Hz. Ömer'in Hayatı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hz. Ömer Kimdir? - Hz. Ömer'in Hayatı

 1. Ömer bin el-Hattab (581-, 644) (Arapça: عمر ابن الخطاب), İslam Devleti'nin Hz.Ebu Bekir'den sonraki başıdır (634-644). Sünni kaynaklarına göre dört Raşit Halife (Hulefa-i Raşidin) arasında sayılmaktadır. Şia halifeliğini tanımaz. Sahabe ve Aşere-i Mübeşşeredendir. Zaman zaman Sünni Müslümanlar "Ömer Faruk" (عمر فاروق) olarak anarlar.


  Müslüman oluşu

  Ömer Mekke müşriklerince Hz.Muhammed'i öldürmek üzere görevlendirilmiş, yolda bu niyetini anlayan bir sahabe tarafından, hedef saptırmak amacıyla, gizli bir müslüman olan kız kardeşinin evine yönlendirilmiş, önce gidip onunla ilgilenmesi söylenmiştir.

  Kız kardeşinin evine geldiğinde evden gelen Kur'an sesini işiten Hz.Ömer "Göklerde ve yerde ne varsa Allah'ı tesbih etmektedir..." diye başlayan Kur'an ayetlerinden (Taha ve Hadid surelerinin ilk ayetleri) çok etkilenerek Müslüman olmuştur.

  1 Kasım 644'te, kendisinden alınan verginin azaltılmasını isteyen, ancak talebi kabul edilmeyen Ebû Lü'lüe tarafından Medine'de sabah namazında hançerle saldırıya uğradı. Saldırgan intihar ederken Hz.Ömer ibn Hattab 3 gün sonra öldü. 2. 2013-03-28 #2
  çok sağolun

  Okunma: 4018 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -