Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirim? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirim?

 1. Bir çok bayan sivilcelerden bir hayli rahatsızdır. Aslında bu sıkıntı sadece bayanlara özel bir husus da değildir. Hemen hemen herkes sivilcelerle mücadele etmiştir ya da ediyordur. İşte bu yazı hala mücadele edenler için. Sivilceden nasıl kurtulurum, sivilce maskeleri nelerdir, sivilceye çözüm var mı... gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.


  İşe önce yanlış bilinenlerle başlayalım!

  Sivilceden nasıl kurtulabilirsiniz?


  "Bazı besinler bende sivilce yapıyor": Yanlış
  Yediklerinizin akne yaptıkları şimdiye yapılan tüm araştırmaların hepsinde çürütülmüştür. Ne süt, ne pasta, ne çikolata akne yapmaz. Zaten öyle olmuş olsaydı o besinlerden uzak durarak sivilce sorunu ortadan kalkardı. Sivilceler, ne yediğinizden daha çok nasıl yediğiniz ile alakalıdır.

  "Yüzümü iyi yıkarsam, sivilce geçer": Hayır!
  Temizlik eksikliği ile sivilcelerin doğrudan alakası yoktur. Eğer öyle olsaydı yüzünü her gün yıkayan birinde sivilce olmazdı. Ancak yine de yüzü temiz tutmak mikroplardan uzak demek olduğu için sivilce tedavisine katkısı vardır.

  Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirim?

  "Stres sivilce yapar": Hayır!
  Stresin etki etmediği ender şeylerin arasında sivilce etkisi de vardır. Evet stres bir çok şeyi yapar ama sivilce asla. Sadece stresli dönemlerde fazla sebum salınımından dolayı mevcut sivilcelerin azdırabilir ancak yoktan var etmez.

  "Güneş ışığı sivilcelere iyi gelir": Hayır!
  Güneş ışığı sivilceleri geçirmez, kurutmaz. Sadece teniniz bronzlaştığı için daha az dikkat çeker o kadar. Belki birkaç sivilceyi kurutur ama ardından mutlaka yenileri gelecektir. Sivilcenin tedavisi güneş değildir.

  "Sivilcelerimi patlatıyorum, böylece sivilceler geçiyor": Sakın!
  Sivilcelerinizi patlatmakla yüzünüzde mikropların yayılmasına sebep olursunuz ve hatta eğer enfeksiyon kaparsanız ömür boyu geçmeyecek kalıcı yaralar meydana gelebilir. Siyah nokta diye tabir edilen(komedonlar) da sıkmamak gerekir.

  "Sivilceler yaş ilerledikçe geçer": Tam olarak değil!
  Sivilceler ileri yaş grubunda daha az görülür. Ancak sivilcelerin tedavisi büyümek değildir. Bazı kimselerde sivilcelerin neden olduğu kalıcı yaralar vardır. Tedavi edilebilecek bir hastalığı tedavisiz bırakmamak ve kalıcı yara riskinden mümkün olduğu kadar erken kurtulmak gerekir.

  Doğal maskeler , kullanımı, hazırlanışı ve uygulanışı

  Doğal maskelerin faydaları bir hayli fazladır; cildi nemlendirir, tazeler ve kırışıklıkları giderir. Etken maddelerine göre ciltteki işlevleri de değişir. Kimi yağlı ciltlere iyi gelirken, kimi kuru ciltlere iyi gelir. Ancak dikkat etmelisiniz! Cilt tipinize uygun olmayan maddeleri içeren bir maske, cildinize zarar verebilir. Eğer cildiniz yağlı ve siz de kuru ciltleri için maskeler kullanıyorsanız yakında ciddi problemleriniz başlayacak demektir. Bu nedenle önce dermatoloğa gidip cildinizi tanıyın.

  Maskeler nasıl kullanılır, nasıl sürülür !
  Önce cilt tipinizi öğrenin ve cildinize iyi gelecek bitki ve meyveleri belirleyin. Eğer sizin bitkiniz yapraklı sebzeler ise; bu sebzelerin maskesini yapmak için kaynar suda 3 dakika bekletip süzün. Soğuyunca cildinizin üzerine yerleştirin. Diğer sebzeleri ise robotta püre yapın. Akmayacak kıvama gelince maskeniz kullanabilirsiniz demektir.

  Maskeyi sürmeden önce ne yapmam gerekir
  Maskeyi sürmeden önce cildinizin temiz olduğundan emin olun, yüzünüzü temizleyin. Çünkü kirli cilde maskeyi yediremezsiniz. "Peki maske öncesi yüzümüzü nasıl temizleriz?" Bunun için pamuğa temizleme sütünü döküp önce tüm cildinizi temizleyin, sonra ılık suyla yıkayıp temiz bir havluyla tampon yaparak kurulayın.

  Yüz maskelerini nasıl sürmeliyiz
  Maskeyi göz ve dudak çevresi hariç tüm yüz ve boynunuza kalın bir tabaka halinde sürün. Önerdiğimiz maske tariflerindeki bekleme sürelerini aynen uygulayın. Unutmayın maskeleri fazla bekletirseniz cildinize zarar verebilir, az bekletirseniz verim alamazsınız. Maskeyi temizlemek içinse ılık suya batırılmış pamukla cildinizi silip yıkayın ve temiz havlu ile tampon yaparak kurulayın.

  İşte sivilce maskesi
  Malzemelerimiz; sadece bebe pudrası ve limon kolonyası.

  Yapılışı; ilk olarak bebe pudrasını bir kaba döküyoruz(sivilce bölgesini kaplayacak kadar olması iyi olur) daha sonra üstüne kolonyayı dökün. İkisini karıştırın ve sivilce bölgesine sürün. Kuruyunca kendi kendine dökülecektir. Hepsi dökülünce yüzünüzü güzelce yıkayın. Eminiz işe yarayacak!

  Kızarıklık sorununa ahududu maskesi
  Eğer kızarıklıklar varsa bilin ki cildinizde kan dolaşımı sorunları var. Kılcal damarlarınız zaman zaman hiç de estetik olmayan görüntülere sebep olabilir. Sivilceler ve yer yer kızarıklıklar ortaya çıkabilir.

  Öncelikle kan dolaşımını hızlandıran sebze ve meyveleri öğrenin. Ahududu, böğürtlen, frenk üzümü ve çilek gibi meyveleri bolca tüketin. Ayrıca bu meyve ve sebzeler içerdikleri bolca A vitamini sayesinde cilde pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm de kazandırırlar.

  1 avuç dolusu çilek veya ahududuyu bir kâsede püre haline getirin ve olduğu gibi cildinize uygulayın. Eğer cildiniz kuru ise çilek püresine 2 çorba kaşığı süt kreması ekleyip karıştırın ve temizlenmiş cildinize uygulayıp 10 dakika bekletin. Yıkayıp kurulayın.


  Güncelleme : 2017-05-29
  Okunma: 31177 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -