Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri'nin üzerine, Paris Havzası'nın ortasına kurulmuştur. Paris'te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, "Işık Şehir" (Ville Lumière) diye de anılmaktadır.


2007 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.200.000 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir.

20. yüzyılda şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 2007'da 11,8 milyonluk nüfusa ulaşmıştır.

Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca: « Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yüzyılda Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.Eyfel Kulesi - Paris


Eyfel Kulesi - Paris

Kule 300 metre ve 3 ara kata sahip. İlk, iki katına halen merdivenlerle yürüyerek çıkma imkanı mevcut. Fakat kendinize güveniyorsanız yürüyerek çıkın çünkü 15-20 dk kadar merdiven çıkacaksınız. Bu katlarda restorantlar yer alıyor.Bu kata kadar çıkmak için 4 euro ödemeniz gerekiyor. Kulenin asıl yüksek olan tepesine ise asansör ile çıkılabiliyor ve 5 euro daha ödemeniz gerekiyor. Benim tavsiyem mutlaka 3. kata da çıkın. Çünkü inanılmaz bir Paris manzarası ile karşılaşacaksınız.

Louvre Müzesi - Paris

Louvre Müzesi - Paris

Louvre Müzesi (Fransızca: le Musée du Louvre ; Almanca: Das Museum von Louvre, İngilizce: Louvre museum). Fransız ihtilâlinden sonra 1793 senesinde, Fransa'da açılan ilk devlet müzesi. Paris'te bulunan bu müze emsalleri arasında en ünlülerindendir.

Louvre Müzesi - Paris 2

Târihçesi: Louvre, on üçüncü yüzyıl başlarında (1204), Philippe Auguste tarafından ilk şekliyle inşâ ettirilmiştir. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen "Lower" kelimesinden alan saray, daha sonra 14. yüzyılda kraliyet merkezi olmuştur. On beşinci yüzyılda ise saray, Loire'nin kıyısına taşınınca Louvre bakımsız kalmış ve 1564'te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış fakat, Üçüncü Napolyon zamanında tamamlanabilmiştir. 1793'te müze hâline gelen saray, 1871'de büyük bir yangın geçirmiştir. Yapılan tâmirât ve değişikliklerle zamanımıza kadar gelen binâ 1932'de son şeklini almıştır.

İçersinde bulunan sanat kolleksiyonları, yenileriyle birleştirilerek büyük bir sanat müzesi hâline getirildi.

Louvre (Luvr) müzesi; yedi bölümden meydana gelmektedir. Her bölümün başında yetkili ve sorumlu kişiler vardır. Bunlar da müze müdürüne bağlıdır. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana gelmektedir. Doğu sanatları bölümünde; heykel, Akat uygarlıklarından eserler mevcuttur. Mısır sanatları kısmı ise, Mısır'dan getirilen ve Kahire Fransız Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda ortaya çıkan, uygarlık örneklerinin tanınması
bakımından önemlidir. Yunan sanatları bölümünde; M.Ö. 2000 yılı ile M.S. 3. yüzyıl sanatlarına ve çinilerine rastlanmaktadır. Sanat eserleri bölümünde, ortaçağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatı örnekleri; resim bölümünde, ortaçağ Fransız ve Avrupa resim koleksiyonları vardır.

Louvre Müzesi - Paris 3

Heykel bölümü ise, 19. yüzyıl Fransız sanatının zamanımıza kadarki önemli eserlerini bulundurmaktadır.

Müzenin çok zengin kütüphânesi, konferans salonu ve eğitim bölümü, eserlerin incelendiği ve yenilendiği laboratuvar ile sanat târihi ve müzecilik konusunda eğitim yapan Louvre Müze Okulu da önemli kısımlarındandır.

Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa'sı da burada bulunmaktadır. Müzenin tamamını dolaşmak 28 gün sürmektedir.

PARİS'TE GEZİLECEK YERLER

1)Louvre Müzesi: Bu bina 1200'lerde inşa edilmiş olup, ilk restorasyonu 16. yüzyılın ortalarında yapılmış ve Kraliyet Binası olarak hizmet vermeye hazır hale gelmiştir. 1793 yılında ise müzeye dönüştürülmüştür.

1980'lerde 'Büyük Projeler' kapsamında müzeye 21 m yüksekliğinde bir cam piramit eklenmiştir. Bu ekleme birçok ödül almıştır. Her gün binlerce insan müzeyi ziyaret etmektedir. Müzede tablolar, heykeller ve antikaların yanı sıra Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü eserler de görülebilir.

PARİS'TE GEZİLECEK YERLER

Notre Dame Katerali

2)Notre Dame: Bu Katedral gotik mimari özellikleri taşımaktadır. 1163 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1345'te tamamlanmıştır. Katedral, birbirinden farklı üç kapıya sahiptir ve bu kapılardaki mimari güzellik dikkat çekicidir. Katedralin içinde çok büyük bir kilise orgu vardır. Kulelerinden Paris'i izlemek de ayrı bir keyiftir.

3)Sainte Chapelle :
Sainte Chapelle, adını, mimarından almıştır. 1242 yılında inşa edilmeye başlanmış ve de 1247'da tamamlanmıştır. Daha sonra restore edilmesine rağmen eski havasını yitirmemiştir. Giriş ücretlidir.

4)Eiffel Kulesi : Paris'in olmazsa olmazı kule, adını tasarımcısı Gustave Eiffel'den almıştır. Fransız İhtilali'nin bir sembolü olmuştur. Yüksekliği 320 m ( 1050 fit ) olan kule 1930'a kadar dünyanın en yüksek binasıydı.
Kulenin en tepesine çıkıp manzarayı izleyebilir ya da çevredeki kafelerden birine oturup keyif yapabilirsiniz.

PARİS'TE GEZİLECEK YERLER

Champs - Elysées Bulvarı

5)Champs - Elysées: Bu cadde, kaliteli yemek yiyebileceğiniz, içki içebileceğiniz yerlerden biridir. Dünyanın en güzel bulvarı olarak da geçer. 1950 m. uzunluğundadır. Burada fast-food restoranları, araba galerileri ve sinemaları bulabilirsiniz. Bu cadde, genelde insanların akşamüstü yürüyüşü yapmak ve lüks butiklerde alışveriş yapmak için geldiği yerlerdendir. Bu bulvarın batıdaki son noktası Zafer Takı (Arc de Triomphe)'dır. Bu tarihi yapının altında 1. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybetmiş askerlerin anıtı vardır.

6)Sacre coeur : Paris'in meşhur kiliselerinden biridir. Kutsanmış kalp anlamına gelir. Çok yokuşlu bir tepede bulunur. Montmarte'de bulunan bu tepeye ulaşabilmek için metrodan indikten sonra dik merdivenler çıkmanız gerekir. Kubbeleri nedeniyle camiye de benzetilen kilise, içindeki muhteşem freskler, vitraylar, heykel ve tablolarıyla ünlüdür.

Kilisenin yanındaki ara sokaklardan biraz daha yukarı gidildiğinde karşınıza Ressamlar Tepesi çıkar. Burası sanatını icra etmek için dünyanın birçok yerinden gelen ressamlarla doludur.. Dilerseniz onlara portrenizi yaptırabilir, dilerseniz Paris manzaralı resimlerinden satın alabilirsiniz. Bu tepe Paris'in en yüksek yerlerinden biri olup, harika bir manzaraya sahiptir.

7)Seine Nehri: Paris'i güney ve kuzey olarak ikiye bölen nehirdir. 1991 yılında nehrin çevresi dünya mirası listesine alınmıştır. Kıyıları zarif parklarla doludur. Çevrede sayısız tarihi kalıntılar vardır, turistleri oldukça çeken bir bölgedir. Ayrıca her biri ayrı özellikler taşıyan köprüler de bu bölgede görülmeye değerdir. Kentte toplam 35 köprü bulunmaktadır.

8)Moulin Rouge: Kırmızı Değirmen anlamına gelen ünlü bir gece kulübü/kabare'dir. Pigalle semtinde bulunur. Dünyaca ünlüdür. Aynı isimli filmden sonra daha da ünlenmiştir. Elit erotik şovlar, orijinal eğlence programları ve danslarıyla pek çok turisti ağırlamaktadır. Moulin Rouge, ilginç bina tasarımıyla da pek çok benzer binaya öncülük etmiş, tarz oluşturmuştur. Bu anlamda, yaşayan bir müze gibidir.

9)Orsay Müzesi: Seine Nehri'nin solunda kalan eski tren garının içinde yer alan bu müzede 1800'lü yıllara ait resimler, heykeller ve fotoğraflar yer almaktadır. Tren garı olan müze binası 1900 yılında tamamlanmıştır. 1939'dan sonra istasyonların uzun trenler için uygun olmamasından dolayı ulaşıma kapanmıştır ve 1977 yılında müze haline getirilmesine karar verilmiş, 1986'da müze haline gelmiştir. Lille caddesinde bulunan Orsay Müzesi, her yıl iki milyon insan tarafından ziyaret edilmektedir.

PARİS'TE GEZİLECEK YERLER

Eurodisney (Disneyland Paris)

10) EuroDisney: Avrupa'nın en büyük eğlence merkezlerinden biri olup, size bir masal dünyası sunan Euro Disney'de, Disney kahramanlarının geçit törenini izleyebilir, Frontierland'da bir maden trenine binip, köprülerden geçerek, eğlencenin doruklarına ulaşabilir, ardından Karayip Korsanlarını izleyebilirsiniz

Korku tünelleri, film gösterileri, animasyonlar, havai fişek gösterileri gibi birçok aktivite tüm masal kahramanları ile bir araya da gelerek değişik bir deneyim yaşayabilirsiniz. Akşamları ise her yaşa hitap eden 50 restoran, sinemalar, canlı şovlar, Disney karakterleri ile birlikte yemek yemek gibi ilginç atraksiyonlarla, Disney Dünyası yaşamınıza renk katar.

11) Versay Sarayı: Avrupa'nın en büyük sarayı olan Versay Sarayı aslen bir saraylar ve köşkler topluluğudur. 1300 adet odası vardır. Bahçesi olağanüstü büyüktür. Sarayın iç dekorları inanılmaz güzelliktedir. En önemli dairesi 75 m uzunlukta olan ve 400 ayna ile kaplı olan Aynalı Galeri'dir. Savaş sonrası bir çok anlaşma bu salonda imzalanmıştır. Bu saray Fransa'nın ihtişamlı dönemlerini yansıtmaktadır diyebiliriz. Giriş ücretlidir. Sanal ziyaret için :Paris'te Türk Restaurantları

Paris'te Türk Restaurantları

Derya
Adres: 16 rue du Faubourg Saint Denis,75010 Paris
Telefon: 01 47 70 87 84

Paris'te Türk Restaurantları

Elise
Adres: 40 bd Bonne Nouvelle, 75010 Paris
Telefon: 01 42 46 02 96

Daha fazla Türk Restaurantı için tıklayınız...