Temizliğin Sağlık Açısından Önemi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Temizliğin Sağlık Açısından Önemi

 1. Temizliğin Sağlık Açısından Önemi dinimizde temizliğe önem vermek,sağlığın korunmasına nasıl katkıda bulunur?

  Temizlik, her insanın özel ve profesyonel hayatında olması şart olan bir alışkanlıktır çünkü temizlik ve hijyen olmadan sağlıklı bir yaşam sürmek söz konusu değildir.

  Temizlik sadece kirlilik belirtilerinin ortaya çıktığı durumlarda yapılması gereken bir uygulama olarak ele alınmamalıdır. Bazı temizlik uygulamaları sürekli ve düzenli olarak yapılmak durumundadır.

  Temizlik ve önemi hakkında bilinen birkaç maddelik bilgi verecek olursak özetle şöyle sıralanabilir;

  * Yaşanabilir temiz ortamlar yaratmak ve yaşam kalitesini yükseltmek,
  * Mekanları her zaman kullanıma hazır hale getirmek,
  * Ortamdaki yüzeylerin, kaplamaların ömrünü uzatmak,
  * Mikroorganizmalardan arındırılmış güvenli hijyenik bir ortam yaratmak, bulaşıcı hastalık benzerlerinin yayılmasını önlemek, bakteri ve mikropların transfer riskini sıfıra indirmek.

  Temizlik basit bir iş olarak düşünülse de aksine çok önemlidir. Çağdaş dünyada insanlar ferah, temiz mekânlar, sağlıklı çalışma yerleri, huzur veren temiz dinlenme yerlerini arzu etmektedirler.

  Temiz ortamın sağlanması ise; profesyonel temizlik şirketleri ve modern temizlik teknolojilerinden faydalanmakla sağlanabilir.

  Temizlik; tek yönlü tedbirlerle elde edilen bir iyilik hali değildir. Bilim otoriteleri temizliği şu başlıklarla ele almıştır;

  - Ferdî (beden-elbise-yiyecek) temizlik.
  - Ev (mutfak-banyo- tuvalet) temizliği.
  - Çevre (atıkların uygun şekilde uzaklaştırılması) temizliği,
  - Yeterli temiz su sağlanması.

  Ferdî temizlik dendiği zaman, beden temizliği akla gelir. Bunlardan cilt, el, ağız, burun, göz temizliği; saç, tırnak, koltukaltı, yüz, diş ve ayak bakımı akla gelir.

  Dünya Sağlık Örgütü\'nün, beden temizliği, el temizliği, ağız ve diş bakımının, önemi ve bunların korunma yollarına ait bilgileri mevcuttur.

  Fakat Dünya Sağlık Örgütü\'nün tırnakların bulaşıcı hastalıklardaki tesirine, kılların temizliğine ve bulaşıcı hastalıklardaki rolüne ait ciddi yayınları yoktur.

  Ferdî temizliğe rağmen, insan çevreden hastalık kapabilir. Kişi ne kadar temiz olursa olsun, çevresi temiz olmadığı zaman, hiçbir şeye dokunmasa bile; hava, rüzgâr, böcekler ve diğer taşıyıcılar yüzünden hastalanabilir.

  Çevre Temizliğini şu başlıklar altında toplayabiliriz;

  - Elbiselerin temizliği.
  - Yiyeceklerin temizliği (Yakın çevre).
  - Ev temizliği.
  - Sokak, cadde, mahalle, şehrin temizliği (Uzak çevre).
  - Yeterli temiz su sağlanması.

  Elbise Temizliği Giyim eşyalarının seçim ve bakımı, enfeksiyon yönünden önem taşır. Orta Çağ\'da, Avrupa\'da yaşayanlar sıcak tutan ama temizlenmesi güç, yünlü giysiler giyerlerdi.

  O çağlarda insanlar pek yıkanmaz, giysileri kirlenir, kokar, bitlenir ya da pirelenirdi. Kokuyu gidermek için de otlardan yapılan esans kullanırlardı.

  Ancak 18. yüzyılda pamuk ticaretinin başlamasıyla Avrupalılar, ilk kez ucuz, hafif, kolayca yıkanabilen iç çamaşırlarına kavuştular. Üst sınıflarda ferdî temizlik yeniden önem kazandı. 19. yüzyılda ferdî temizlik iyi yaşamanın bir şartı sayılmaya başlandı.

  Vücut temizliği ve giyim eşyalarının daha sık değiştirilip yıkanması sonucunda, bit ve pirelerle birlikte veba ve tifüs gibi hastalıklar da kayboldu.

  Müslümanlarda ise, namaz kılabilmenin olmazsa olmaz şartlarından birisi de elbise temizliğidir. Dışkı ve idrar bulaşmış bir elbise ile namaz kılınamaz. Yani Müslümanlar günde beş kez elbiselerinin temizliğini kontrol etmek mecburiyetindedirler.


 2. 2012-12-05 #2
  güzel

 3. 2012-12-11 #3
  güzell

 4. 2012-12-13 #4
  çok güzel bir bilgi

 5. 2012-12-18 #5
  çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 6. 2012-12-25 #6
  güzelmiş

 7. 2013-03-03 #7
  çok güzel teşekkür ederim

 8. 2013-10-09 #8
  çok güzel çok mayıldı muhteşem güzel

 9. 2013-11-08 #9
  bence güzelllllllll bilgi

 10. 2013-11-16 #10
  çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

  aynen diyen kaç kişi

 11. 2013-11-16 #11
  Allah Razı Olsun

 12. 2013-11-19 #12
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  bence güzelllllllll bilgi
  Temizliğin sağlık açısından önemi

  Günümüzde her şeyle birlikte sağlık biliminin alanı da çok genişlemiştir. Artık sağlık denilince yalnızca vücut sağlığı akla gelmemektedir. Çevrenizin sağlığı da çok önem*li bir konudur. Kişinin vücudunun sağlıklı olması, sağlıklı ka*lacağının kanıtı olamaz. Çevreden her an bir hastalık kapa*bilir. Çevremizi korumak bu açıdan çok önemlidir.

  Çevremizin bir doğal dengesi vardır. Bu denge ko*runduğu sürece çevremiz sağlıklı olur. Bazı insanların yere tükürmeleri, burun silmeleri ne kadar çirkindir. Hem çirkin hem de sağlığımıza son derece zararlıdır.


  Bazı yaramaz çocukların yeşil alanlar üzerinde koş*maları, top oynamaları hiç de doğru değildir. Bazı düşünce*siz insanların ağaçları kesip bizi yeşile hasret bırak tıkları gi*bi biz de kalan yeşili öldürelim mi?

  Aslında doğa kendi dengesini kendisi kurmuştur. Ama bu dengeyi insanlar, zorla bozarlar. Bozulan denge ise zarar getirir. Ağaçlar kesilip ormanlar yok edilmeseydi, erozyon olur muydu? Köyleri seller basar mıydı? Doğada özgürce uçan kuşları, otlayan hayvanları öldürmeye kimin hakkı var? Hele soyu tükenmekte olan hayvanları öldürmek yetkisine sahip olan var mı?

  Çevremizin korunmasına ve temizliğine biz de elimiz*den geldiğince katkıda bulunalım. Bizim katkımız ilk plân*da çevremizi temiz tutmakla olacaktır.  Yazının Tamamı https://www.evodevcim.com/temizligin-saglik-acisindan-onemi-nedir#ixzz2l6tBFZ9h

 13. 2013-12-05 #13
  yaaa cokk uzunn ama cok guzelllll

  Okunma: 18456 - Yorum: 12 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -