İslamda Kutsal Günler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İslamda Kutsal Günler

 1. Kutsal gün, gece ve bayramlar; peygamberlerin, din kurucularının veya dince kutsal sayılan kişilerin hayatlarının önemli anları ile ilgilidir. Dinlerde bu kimselerin doğumları, ölümleri ve yaşamlarındaki önemli dönüm noktalarını oluşturan olaylar kutsallaştırılmıştır. Her yıl, bu olayların yıldönümlerinde, özel ibadet ve dini törenlerle kutlanmakta, inananlar ettikleri dua, yakarış ve ibadetlerle bu kutsal günlerde kendilerini tanrıya daha yakın hissetmektedirler. İslam'da kutsal gün ve geceler özellikle Üç Aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları içerisinde yer alır. Bu geceler: Regaib, Miraç, Beraat, Mevlit ve Kadir Geceleridir. Cuma günü de önemli günlerdendir.


  İslamda Kutsal Günler


  - Regaib Gecesi: Regaip kelimesi rağbet edilen, rağbetle istenilen, çok istenilen şeyler anlamına gelmektedir. Bu gece Allah'ın rahmetinin mümin kullarına bol bol ihsan edildiği, günahların bağışlandığı bir gecedir. Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanır.

  - Miraç Gecesi: Hz. Peygamber'in miraca çıkışının anısına kutlanan bir gecedir. Recep ayının 27. gecesi Miraç Kandilidir.

  - Berat Gecesi: Günahlardan kurtuluş, tövbe ve bağışlanma gecesidir. fiaban ayının 15. gecesi Berat Kandili olarak kutlanır.

  - Kadir Gecesi: Ramazan ayının son on günü içerisinde gizli olan ancak Ramazan ayının 27. günü olma ihtimali yüksek görülen bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilir. Kur'an-ı Kerim bu gecede inmeye başlamış ve bu gecede tamamlanmıştır.

  - Mevlit Kandili: Hz. Peygamberin doğumu anısına kutlanan kandildir. Mevlit Kandili Rebiulevvel ayının 12. günüdür. Hz. Muhammed'in doğumu Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde ülkemizde de kutlanmaktadır.

  İslamda Kutsal Günler


  İslam dininde, Ramazan ve Kurban bayramı olmak üzere iki adet bayram kutlanır.

  Ramazan Bayramı; Ramazan ayının bitiminde fievval ayının ilk üç gününü kapsayan bir bayramdır. Ramazan ayı içinde verilen Fıtır Sadakası sebebiyle Fıtır Bayramı da denir. Ramazan Bayramı birinci gün kılınan bayram namazı ile başlar. Bayram günlerinde kabirler, dostlar, akraba ve komşular ziyaret edilir.

  Kurban Bayramı
  ise, Zilhicce ayının onuncu. günü bayramın ilk günüdür ve dört gün sürer. Kurban bayramı bayram namazının kılınışıyla başlar. Kurban bayramında dinen zengin kabul edilen kimselerin kesmekle yükümlü oldukları, Kurban ibadeti yerine getirilir. Kurban olarak, deve ve sığır, koyun ve keçi cinsinden hayvanlar kurban edilebilir. Bu hayvanların etlerinden bir kısmı, fakirlere ve komşulara dağıtılır.

  Bayram günlerinde küsler barışır, ihtiyaç sahipleri çeşitli yardımlarla hatırlanır, yaşlılar ziyaret edilir, uzakta olanların ise, telefonla hatırları sorulur. Bayramlar, İslâmî kardeşliğin perçinlendiği neşe, sevinç ve mutluluk günleridir. Akraba, eş ve dostlar karşılıklı ziyaret edilir. Bayramlar, ikram günleridir. Bilhassa çocukların sevindirildiği günlerdir. Küs ve dargınların barışma günüdür. Maddi ve manevi sosyal dayanışmanın en güzel örnekleri bayramlarda yaşanır.


  Güncelleme : 2017-11-29
Bölüm: Merak Edilenler

Konu Etiketleri

islamda mübarek günler, mübarek gün ve geceler hakkında kısa bilgi, mübarek gün ve geceler nelerdir

  Okunma: 3640 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -