2 Kademeli Dişli Çark Mekanizması - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

2 Kademeli Dişli Çark Mekanizması

 1. Genel İfadeler ve Sınıflandırması

  Dişli çarklar; aralarında bir kayma oluşmadan, iki mil arasında kuvvet ve hareket ileten elemanlardır. Güç iletme bakımından, mekanizmanın bir döndüren ve bir veya birkaç döndürülen elemanı vardır. Genellikle mekanizmanın küçük dişlisine pinyon, diğerine çark denir. Millerin konumuna göre dişli çarklar ve çark mekanizmaları şu şekilde sınıflandırılabilir.

  a) Eksenleri aynı düzlemde paralel olan iki mil arasında güç ve devir ileten çarklara silindirik veya alın dişli çarklar denir. Dişlerin yönü çark eksenine göre paralel ise düz silindirik (Şekil-1.1), eğik ise helisel silindirik (Şekil 1.2a) veya çift helisel silindirik (ok) (Şekil-1.2b) dişli çark adını alırlar. Ayrıca çarklar, birbirinin dışında veya içinde yuvarlamalarına göre dış (Şekil 1.1a) veya iç (Şekil 1.1b) silindirik dişli çarklar şeklinde adlandırılırlar. İç dişli çarklar düz (Şekil 1.1b), helisel (Şekil 1.3a) ve çift helisel (Şekil 1.3b) olabilirler.

  Herhangi bir dişli çarkın yarıçapı sonsuz yapıldığında kremayer denilen çubuk şeklinde bir dişli eleman elde edilir. Bu elemanın düz veya helisel silindirik dişli çarkla çalışmasına göre düz kremayer mekanizması (Şekil 1.1c) veya helisel kremayer mekanizması (Şekil 1.2c) meydana gelir.

  İsim: 2 Kademeli Disli Cark Mekanizmasi.jpg
Görüntüleme: 6344
Büyüklük: 46,0 KB (Kilobyte)  Devamı Ektedir Word Formatında 50 Sayfa Resimli Anlatım. Eklentiden İndirebilirsiniz
  Eklenmiş Dosya
 2. 2012-06-20 #2
  Teşekkür Ederim Mükemmel Anlatım

 3. 2020-04-21 #3
  Hocam merhaba içerik için teşekkürler öncelikle.2 düz dişliden oluşan dişli çark ile ilgili bir soru var elimde. Soruyu çözdüm fakat internette aradım taradım fakat çözüme dair hiçbir şey bulamadım. Acaba size mail ile atsam bir yorumda bulunabilir misiniz ?

  Okunma: 4206 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -