Dil ve Kültürün Ortak Özellikleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dil ve Kültürün Ortak Özellikleri Nelerdir?

 1. En genel anlamıyla kültür bir toplumun maddi ve manevi alanda ortaya koyduğu tüm eserlerdir. Toplumların yaşam biçimleri, gelenek-görenekleri kullandıkları araç gereçleri, inançları, dili, sanat anlayışı vb. kültürü oluşturur.


  Toplumlar yüzyıllar boyu maddi ve manevi alanda çok değerli eserler üretmişlerdir. Bu eserler gelecek kuşaklara dil sayesinde aktarılır. Örneğin İslâmiyet'ten önceki döneme ait destan, koşuk, sağu, savlar, Orhun Yazıtları, Dede Korkut Hikâyeleri, Yunus Emre'nin şiirleri dil sayesinde günümüze dek yaşamışlardır. Günümüz gençleri o eserleri okuyarak o dönemle ilgili bilgi sahibi olabilirler. Bu bilgilenme dil sayesinde olmaktadır. Bu bakımdan dil önemli bir kültür taşıyıcısıdır.


  Dil ve kültürün ortak yanları aşağıdaki gibidir:

  Dil ve kültür geçmiş ile gelecek arasında bir köprü vazifesi görür.

  Bir toplumun oluşmasında ve ayakta kalmasında ortak dil ve kültürün önemli bir payı vardır.

  Kültür ve dil bir toplumun yaşayış biçiminden önemli izler taşır.

  Kültür ve dil bir milletin en önemli ortak özelliklerindendir.

  Lehçe: Bir dilin tarih içerisinde bilinmeyen bir dönemde kendinden ayrılmış olup büyük farklılıklar gösteren kollarına denir. Çuvaşça, Yakutça gibi.

  Şive: Bir dilin bilinen tarihi seyri içinde kendinden ayrılmış olup bazı farklılıklar gösteren kollarına denir. Kırgızca, Kazakça ve Azerice gibi.

  Ağız: Bir ülke içinde aynı dilin farklı konuşma şekillerine denir. Yörelere göre söyleyiş farklılıkları vardır ama yazılış aynıdır. Karadeniz ağzı ve Ege ağzı gibi.


  Güncelleme : 2017-10-07
 2. 2012-12-11 #2
  Çok Teşekkür Ederim

Konu Etiketleri

dil ve kültürün ortak özellikleri hakkında bilgi, dil ve kültürün ortak özellikleri kısaca, dil ve kültürün ortak özellikleri maddeler halinde

  Okunma: 4210 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -