17 - Kabune Nasıl Yapılır?


Malzemeler

2 baş beyaz büyük kuru soğan 1 küçükbaş soğan (eti haşlamak için) 1 kg parça dana eti (orta yağlı) 1 su bardağı haşlanmış nohut 3 su bardağı Pirinç 3 su bardağı sıcak et suyu 1/2 paket tereyağı 1-2 adet yeşil biber tuz, karabiber, maydanoz

Tarif

Parça et 1 küçükbaş soğanla beraber iyice yumuşayana kadar haşlanır. Haşlandıktan sonra çok küçük olmayacak şekilde didiklenir. Soğanlar yarım ay şeklinde doğranır, biraz tuz ve karabiber ile ovulur. Pirinç bol suyla yıkanarak nişastası alınır. Düztabanlı bir pilav tenceresinin en altına soğanlar yayılır. Soğanın üzerine etler serilir.


Etin üstüne haşlanmış nohut ve parmak boğumu büyüklüğünde doğranmış yeşil biber konur. Bunların üzerine yıkanmış Pirinç serilir. 3 bardak et suyu, tuz ve eritilmiş tereyağı dökülür. Orta ateşte kaynayana kadar ve kaynadıktan sonra kısık ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirilir. Pişerken hiç karıştırılmaması önemlidir. Kabune pişince üstüne temiz bir bez konur ve 15 dakika demlendirilir. Demlendikten sonra tahta bir kaşıkla pirinçler kırılmadan alt üst ederek iyice karıştırılır. Servis tabağına kubbe şeklinde alınır. Üzeri karabiber ve maydanozla süslenerek servis yapılır.