Masaüstü Bilgisayar

88 - Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Masa üstü bilgisayar genellikle oldukça büyük ve hızlı olur. Masa üstü bilgisayar değişik bileşenlerden meydana gelir. Sistem ünitesi, bilgisayar sistemindeki temel veya ana bileşenlerdir. Dikdörtgen türü şekli bulunur ve masa üzerinde ya da altında durabilmektedir. Diğer bileşenler içerisinde fare, monitör, klavye ve hoparlör yer alır.

Dizüstü Bilgisayar

89 - Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Dizüstü bilgisayar genelde hafif, taşınabilir ve ince LCD ekranlı olan bilgisayarlardır. Bu tür bilgisayarlardan her insan yüzlerce görmüştür. Dizüstü bilgisayar batarya yardımı ile çalışabilir ve bu şekilde ihtiyaç olunan her yere götürülebilir. Masaüstü bilgisayardan farkı ise tek parça olmalıdır. Bir kitap gibi açılıp kapanabilirler. Bu şekilde gidilen her yere götürülebilir ve bilgisayar kullanmak her yerde öğrenilebilir.

Avuçiçi Bilgisayarlar

90 - Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Avuç için bilgisayar, aynı anda PDA ismini de alır. Blackberry'deki gibi bataryalı bilgisayarlardır. Avuniçi bilgisayar dizüstü ve masaüstü gibi hızlı değildir. Sadece telefon numaralarını saklama, adres bulundurma, oyun oynama ve randevuları ayarlamak için kullanılabilir. Bazı avuçiçi bilgisayarda normallerine göre daha gelişmiş özelliği bulunur. Sesli görüşme yapma ve internete bağlanma gibi özellikleri vardır.

Tablet Bilgisayar

91 - Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Tablet bilgisayar, masaüstü, avuçiçi ve dizüstü bilgisayarların özelliğinin birleştiği tanışabilir bilgisayarlardır. Dizüstü bilgisayar gibi çok güçlü ve oldukça hızlıdır. Tablet gibi bir ekranı vardır. Not almaya, kalemi ile ekranının üstünde çizimler yapabilirsiniz.