Metal Çifti - Metal Çifti Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Metal Çifti - Metal Çifti Nedir?

 1. Metal Çifti - Metal Çifti Nedir?

  • Farklı metallerden yapılmış eşit uzunluktaki iki çubuk bir birine perçinlenerek metal çifti yapılabilir. Bu iki çubuk, perçinli oldukları için ısıtıldıklarında bağımsız olarak hareket edemezler. Fakat uzama katsayıları bir birinden farklı oldukları için biri diğeri üzerine bükülür.  METAL ÇİFTİ

  • Metal çiftlerinin birçok kullanım alanları vardır. Bunların en önemlisi elektrik termostatlarıdır. Termostat sıcaklığı kontrol altına alarak sabit bir değerde tutmaya yarayan bir alettir. Elektrikli şofben, elektrikli ütü, evlerdeki radyatör türü ısıtıcılar termostatlı aletlerdir.


  METAL ÇİFTİ

  • Bu aletlerde sıcaklık arttığında metal çifti bükülür ve devreyi keser. Bir süre soğuyunca metal çifti soğuyarak eski durumuna gelir ve devreyi tamamlar. Isıtıcı çalışmaya başlar. Böylece aletin sabit sıcaklıkta çalışması sağlanır.


  METAL ÇİFTİ

  • Yangın alarmlarında sıcaklık arttığında metal çifti yukarı bükülerek elektrik devresini kapatır ve zil çalar. Aynı zamanda metal termometrelerde ve flaşörlerde metal çiftleri kullanılarak yapılan araçlardır.


 2. 2018-02-22 #2
  Ödev içinifjıfuğfdysgltxpphxlgxgxkxgo
  G,puğcphcgxp hüuvğuv

  Okunma: 7025 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -