Hamster Nedir? - Hamsterların Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hamster Nedir? - Hamsterların Özellikleri

 1. Hamster Cricetidae familyasına dahil kemirgen bir hayvandır. Hamsterin hikâyesi 1930 yılında, Suriye Yahudi Üniversitesi zoologi Dalı öğretim üyelerinden Prof. İsrâ'el Aharûnî bir dişi hamster ve 12 yavrusunu Suriye yakınlarında bir kasabada bulup almasıyla başlamıştır.


  Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem bu yavrulardan iki dişi ve bir erkeği alarak çifleştirmiştir. Böylece insan eli altında yapılan ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu. Dr. Menahem'in sahip olduğu bu hamster ailesi, bugün tüm dünyadaki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilir.  Hamster - Hamster Nedir - Hamsterların Özellikleri


  Yaşam alanı
  Avrupa'da ve Asya'nın batısındaki tarım alanlarında ya da bozkırlarda, toprağın altında kazdıkları karmaşık yuvalarda yaşarlar. Yuvada tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolar vardır. Genellikle meyve, sebze ve tahılla beslendikleri için bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Öte yandan baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlara yem oldukları gibi insanlar tarafından da avlanırlar.


  Özellikleri

  Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir, esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 15 20 cm ağırlıkları 200 gr civarındadır.

  Yaşam şekli
  Yaklaşık 2 yıl yaşarlar. Renkli göremedikleri gibi, uzağı görme yetenekleri de fazla gelişmemiştir; buna karşılık koku alma ve ozellikle duyma duyuları çok iyidir. Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran en ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterler yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir.


 2. 2013-05-22 #2
  harika çok işime yaradı

  Okunma: 4113 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -