Atatürk Gençliğe Hitabesinde Ne Anlatmak İstiyor? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk Gençliğe Hitabesinde Ne Anlatmak İstiyor?

 1. Atatürk'in gençliğe hitabesinde vermek istediği mesaj çok açıktır. Hitabeyi okuduğunuz da Atatürk'in ne anlatma istediğini anlayabilirsiniz.


  * Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

  Gençliğin ilk görevi Türkiyeyi sonsuza kadar koruyup kollamaktır.

  * İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.

  Ülkeni içeriden ve dışarıdan yıkmak isteyecek kişiler ve güçler olacaktır.

  * Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

  Bir gün gelir de ülken için savaşmak zorunda kalırsan, içinde bulunduğun şartları düşünmeden ülkeni savunacaksın.

  * Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

  Türkiye saldırıya uğradığında, şartlar çok kötü olabilir. Düşmanların dünyanın en büyük güçlerine sahip olabilirler. Sen bu kötü durumlardan etkilenmeyecek, korkmayacak ülkeni savunacaksın.

  * İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

  Ülkenin her köşesi işgal edilmiş, bütün kurumlar görev yapamaz hale gelmiş olabilir. Hatta ülkeye hizmet eden memurlar, devlet adamları ülkeye ihanet etmiş olabilir. Bu durumlarda dahi güçlü olup ülken için savaşacaksın.

  * Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

  Ülkeni kurtarmak için muhtaç olduğun güç, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

  Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi
  Ey Türk Gençliği!


  Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.
  Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

  Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! 2. 2013-04-03 #2
  Harika bir açıklama olmuş.Ben de Türkçe öğretmeniyim .Ellerinize sağlık.Yalnız öğrenciler bizim istediğimiz açıklamaları kendileri düşünüp yazmayıp ,buradan bakarsa işimiz zor :)

 3. 2013-05-07 #3
  çok güzeş olmuş

 4. 2014-09-17 #4
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Harika bir açıklama olmuş.Ben de Türkçe öğretmeniyim .Ellerinize sağlık.Yalnız öğrenciler bizim istediğimiz açıklamaları kendileri düşünüp yazmayıp ,buradan bakarsa işimiz zor :)
  Hocam ben bir öğrenciyim, şahsen buradan anlamına baktım -Eski kelimelerden dolayı anlayamamıştım- ve kompozisyonumu buna göre yazacağım. Ben şahsen 7. Sınıfa gidiyorum ama yaşıtlarım buradan kopyalarsa şaşmam :D

 5. 2015-05-14 #5
  uzun bence özet yazsalardı iyiydi

 6. 2015-09-30 #6
  harika olmuş ellerinize sağlık :)

  Okunma: 17681 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -