Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler
Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

Bezelye, enginar ve mor havuç gibi besinlerin karaciğer için son derece yararlı olduğu bildirildi. İlkbaharın gelmesiyle sofralar için yeni alternatif sebzeler pazar tezgahlarını süslemeye başladı. Sentetik ilaçlar, katkı maddeli gıdalar, radyasyonlu mahsuller, sanayileşme ile hayatımıza giren ağır metal zehirleyiciler, gıdaların enerjiye dönüştüğü karaciğeri yoruyor. En zor nakledilen organ olarak bilinen karaciğer, her gün ağırlaşan çevre şartlarına karşı fonksiyonlarını yerine getirmeye devam edebilmek için tabii gıdalarla desteklenmeyi bekliyor. Halk arasında tehlikesi pek bilinmese de yaygın olan hepatit tipi virüsler karaciğerde önemli tahribata yol açıyor.



Uzmanlara göre, kötü tümörlerin ortadan kaldırılması için enginarın gücünü kullanmak gerekiyor. Kanser tümörlerin yanı sıra karaciğerdeki kötü proteinleri de çözen enginarın günde 4-5 kafa ölçüsünde zeytinyağlı yemeğinin yenmesi hastalara büyük fayda sağlıyor. Taze enginarın çıktığı şu günlerde hasta olanların 1 aylık süre içinde 50-60 kafa enginar tüketmesi tavsiye ediliyor. Enginar, ihtiva ettiği maddelerle, kansere yol açan istenmeyen protein kitlelerini çözerek ortadan kaldırıyor. Bu sebeple, enginar mevsiminde sağlıklı kişilerin de 20-30 adet enginar yemesi, ileride ortaya çıkabilecek kanser risklerini ortadan kaldırıyor. Enginarın taç yaprakları ise kurutulduktan sonra, kaynatılıp içildiği takdirde kandaki kolesterolü düşürüyor.



Halk arasında 'araka' olarak bilinen bezelye ise ihtiva ettiği enzimlerle karaciğerin vazgeçilmez dostu. Vücudumuzun en hassas ve zehirli maddelerle uğrayan enerji kontrol merkezi karaciğer, bezelyede bulunan çok çeşitli enzimler ile takviye edilip hücrelerini daha hızlı yenilenebiliyor. Özellikle hepatit hastalarının, ucuz olduğu mevsimlerde bol bol bezelye yemeleri tavsiye olunuyor.




Öte yandan şalgam suyu yapımında kullanılan, Adana ve Konya'da yetiştirilen mor havuçlar da karaciğer dostu olarak gösteriliyor. Uzmanlar, mor havucun parçalayıcılardan geçirilip, suyunun içilmesin tavsiye ediyor.