Atatürk'ün Samsuna Çıkmasına Sultan Vahdettin mi Yardım Etti? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk'ün Samsuna Çıkmasına Sultan Vahdettin mi Yardım Etti?

 1. bu konuda araştırma yaptım iki tarihçiyle konuştum bana net bir bilgiye ulaştığımı düşünmüyorum bana yardımcı olur musunuz?
 2. 2011-11-18 #2
  Mustafa Kemal, Samsun'a giderken Sultan Vahdeddin'den destek aldı mı? İşte İngiliz belgelerine dayanan çarpıcı bilgiler..

  İngiltere'deki Foreign Office'te bulunan belgelere göre Vahdeddin, Mustafa Kemal'i Samsun'a Pontus devletine engel olmak ve milli mücadeleyi başlatmak 40 bin lirayla yolladı.

  Prof. Hülagü'nün İngiliz belgelerinde yaptığı çalışmaya göre Vahdeddin, Mustafa Kemal Samsun'a çıktıktan iki ay sonra İngiltere'ye iltica başvurusunda bulunmuş

  İlk kez VATAN'da yer alan belgelerle Vahdeddin'in son günleri, Atatürk ile olan ilişkisi ve gurbetteki yıllarıyla ilgili çarpıcı iddialar tarihçiler arasında da tartışmalara yol açmıştı. Prof. Hülagü'nün Londra'daki Foreign Office (Yabancılar Ofis)'te yaptığı 3 yıllık araştırma, 'Yurtsuz Padişah Vahdeddin' adıyla Timaş yayınları tarafından kitap haline getirildi.

  Kitapta ilk kez yayınlanan belgeler, çarpıcı iddialar yer alıyor.

  Belgeler özellikle Sultan Vahdeddin'in tahta geçişinden öldüğü 1926 yılına kadar yaşadıklarını aydınlatırken; Osmanlı Hanedan üyelerinin 1940'lı yıllardaki sıkıntılarını, çırpınışlarını ve dünya liderlerinden ilginç isteklerini de gözler önüne seriyor. Son Osmanlı padişahı Vahdeddin ile Mustafa Kemal arasındaki ilişki her zaman büyük merak konusu olmuştu. Vahdeddin ve Mustafa Kemal aynı davaya mı inanıyorlardı yoksa can düşmanlar mıydı? Mustafa Kemal Samsun'a büyük yetkilerle giderken acaba iddia edildiği gibi Vahdeddin'den maddi bir destek de almış mıydı? Vahdeddin İngiltere'ye kaçmayı ilk olarak ne zaman planladı? Kitap İngiliz belgelerinde bu soruların yanıtlarını arıyor.

  YETKİLİ GİTTİ

  Samsun'a giden Mustafa Kemal'in yetkilerinin ilgili vilayetlere İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulduğunu gösteren belge.

  40 bin lira verdi

  İşte büyük tartışma... Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak sadece Türkiye'nin kaderini değil, dünya tarihini de değiştirmişti. Peki Mustafa Kemal, Samsun'a giderken padişah Vahdeddin'den destek aldı mı? Prof. Hülagü bu tarihi tartışmanın İngiliz belgelerine de yansıdığını belirtiyor: "Mustafa Kemal'in Anadolu'ya kimin iradesi ile gittiği ve Anadolu topraklarına kimin kararı ile nasıl ayak bastığı birçok tarihçi, siyasî ve araştırmacı tarafından henüz üzerinde mutabakata varılamayan bir konu. Ancak İngiliz belgelerine göre söz konusu iradenin sahibi Sultan Vahdeddin'in ta kendisi. Belgelere göre Vahdeddin, Anadolu'ya göndermek üzere güvendiği kumandanlar arasında Mustafa Kemal'i tercih etti. Bu vesikalara göre Vahdeddin, Karadeniz bölgesinde bir Pontus devleti oluşumuna imkân vermemek ve görünürde kuzey bölgesini teftiş etmek, esasta ise ileriki zamanlarda Türk İstiklal Harbi diye adlandırılacak olan millî direnişi örgütlemek üzere, büyük yetkiler ve 40 bin liralık bir tahsisatla 1919 Mayısı'nda Mustafa Kemal'i Anadolu'ya gönderdi!


  Okunma: 1561 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -