Yazın tuzlu deniz ve okyanus sularında yüzmek gibisi yoktur. Kuşkusuz, yüzmek son derece rahatlıcı, bedenimiz ve sağlığımız için çok yararlı bir aktivite.

Ancak bununla birlikte, tuzlu deniz suyu ile temas etmenin saç ve saç derimize zararlı etkileri vardır. Özellikle aşırı yaz güneşinin kurutup yıprattığı saçlar, deniz suyuna daha duyarlı hale gelir.

Temiz ve berrak deniz suyunun zararlı olmadığı, aksine içinde bulunan yararlı mineral ve elementlerin saçın sağlıklı uzamasında ve yağlı cilt kepeklerinin giderilmesinde faydalı olduğu düşünülüyor.

Öte yandan, günümüzde deniz suları kirlenme sürecindedir. Ayrıca, aşırı tuzlu deniz suyunun saçlara zarar verdiği de bilinmekte. Tuzlu deniz suyuna maruz kalan kişilerde saçın üzerindeki koruyucu keratin tabakası bozulur; saçlarda kuruma, kırılma ve çatallanmalar görülür.

İsim:  yazinsacbakimi-163.jpg
Görüntüleme: 2857
Büyüklük:  10,1 KB (Kilobyte)


Boyalı, permalı, yıpranmış, ince telli, zayıf ve kuru saçlar deniz suyunun zararlarından daha fazla etkilenir.

Deniz Suyunun Zararları

Yazın aylarında maruz kaldığımız güneş ve deniz suyu, saç rengini soldurur ve matlaştırır. Saçlı deriyi kurutarak kepek ve kaşıntıya yol açar.

Saç bonesi takarak yüzmek, tuzlu su ve güneşin zararlı etkilerinden korunmada en kolay yöntemdir.

Eğer saç bonesi kullanmayı sevmiyorsanız, yüzme sonrasında saçlarınızı çok iyi durulamanız ve kurutucu olmayan bir onarıcı şampuan ile yıkamanız önerilir.

Uzun süre tuzlu suda kalıyorsanız, sık sık sudan çıkıp bol temiz su ile saçlarınızı durulamanız da çok faydalı olacaktır.

Tuzlu deniz suyunun saç ve saçlı deride yaptığı hasarı onarabilmek için, tatil sonrasında protein içerikli ve nemlendirici özellikli şampuan ile saç bakım ürünlerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Saçlarınız bu sayede eski sağlığını ve güzel görünümünü geri kazanacaktır.