Farz Sünnet ve Vacip Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Farz Sünnet ve Vacip Nedir?

 1. Farz Sünnet ve Vacip Nedir Bilgi Verirmisiniz
 2. 2011-11-09 #2
  Farz (Arapça: الفرض), İslam dini terim. Efâl-i mükellefin'dendir.

  İslam dinine göre Allah'ın müslümanlara yapılmasını açık bir şekilde emrettiği kurallardır. Bunları yapmayan günah işlemiş olur. İnkar edenler ise islam dininden çıkmış olur.
  İki Kısıma Ayrılır:


  • Farz-ı Ayn: (Arapça: الواجب العيني)

  Mükellef olan her müslümanın bizzat kendisinin yapması gereken farzlardır. Örnek: Namaz kılmak, Oruç tutmak gibi.

  • Farz-ı Kifaye: (Arapça: الواجب الكفائي)

  Farz-ı Kifaye, İslam Dini'ne göre farz olan bir davranışı, durumu veya görevi, Müslümanlardan bir kısmı yerine getirdiğinde diğerlerinin sorumluluktan kurtulduğu, gerektiği kadar müslümanın yaptığında diğer müslümanlara sorumluluk düşmeyen farzlardır.
  Farz-ı Kifaye, genellikle toplumda gerekli olan işlerin kesinlikle yapılması gerektiğini emreder. Farz-ı Kifaye'den bazıları şunlardır:

  • Cenazeyi yıkamak, kefenlemek, cenaze namazı kılmak ve gömmek farz-ı kifaye'dir. Erkek yoksa, bu işleri kadınlar yapar.
  • Kuran-ı kerim'i ezberlemek, yani hafız olmak farz-ı kifaye'dir.
  • Bir toplumda bilim adamlarının bulunması Farz-ı Kifaye'dir.
  • Kuran-ı kerim okunan bir ortamda en az bir kişinin dinlemesi Farz-ı Kifaye'dir.
  • Bir topluma selam verene cevap vermek farz-ı kifaye'dir. Cevabı geciktirmek ise haramdır.  • Cihad etmek farz-ı kifaye'dir.
  • Fen bilgilerinden sanatına, ticaretine lazım olanları, yalnız bu işle meşgul olanların öğrenmeleri ve yapmaları farz-ı kifaye'dir.
  • Her şehirde , Fetva verebilen, sorunları çözebilen bir alimin bulunması farz-ı kifaye'dir.


  Sünnet (Arapça: سنة) Bir İslam dini terimi. Efâl-i mükellefin'dendir. İslam peygamberi Muhammed'in Müslümanlarca uyulması gerekli sayılan davranışları ve herhangi bir konuda söylemiş olduğu söz (kavli), fiil (fi'il) ve takrirlerine verilen ad.
  Sünnet, (peygamberin söz ve davranışları) İslam hukukunda kaynak olma açısından Kur'an'dan sonra gelmektedir.
  Sahabiler, Kur'anı ezberledikten sonra, peygamberin söz ve fiillerini de ezberlediler ve yazdılar. Sünnet, Kuran'ın öncelikli bir tefsiri olduğu gibi, bütün İslam dünyasında İslam yaşayışının ana ilkelerini belirleyen bir geleneği kapsadı ve şeriatın ana kaynağı sayıldı.

  Sünneti müekkede peygamberin devamlı yaptığı, sünneti gayri müekkede ise ara sıra yaptığı işlerin adıdır.

  Kuran, Müslümanlara en güzel örnek olarak peygamberi gösterdiği için peygamberin her davranışı Müslümanlara yaşarken örnek olduğu gibi vefatından sonra da hadis kitaplarıyla örnek oldu. Hadis ilimleri doğdu.

  Hicri 3.yy.da yazılan ve Sahiheyn denilen İmam Buhari ve İmam Müslim'in hadis kitapları sünnetin en önemli yazılı kaynaklarıdır.  Vâcip, İslam dini terimi. Efâl-i mükellefin'dendir. Arapça kökenli bir sözcük olan vacip, İslam'da yapılması gereken eylemleri tanımlamak için kullanılır. Türkçe'de dini bir mana içermeden sadece "yapılması gereken" manasında kullanılmaktadır.


  İslam dininin kutsal kitabı olan Kur'ân-ı kerîm'de açık olmayarak bildirilmiş veya bir sahâbînin açıkça bildirmesi ile tanımlanmış olan emirlerdir. Farklı fıkhi mezheplerin farklı vacip anlayışları vardır. İslam'ın fıkhi mezheplerinden olan şâfiî mezhebine göre vâcib denince farz (yapılması mutlak olarak emredilen) anlaşılır. Fakat diğer mezheplerin vâcibe bakış açısı çoğunlukla daha hafiftir.


  İslam'da genel görüşe göre vâcibin terk edilmesi, tahrîmen mekrûhtur. Yâni harama yakın mekrûhtur. Fakat haram değildir. Bu konuda da farklı mezhepler farklı görüşler beyan etmiştir. Bazı klasik İslam alimlerine göre vacip olan eylem yapılmadığında kişinin tövbe etmesi gerekir. Eğer bu tövbeyi etmeden ölürse günah işlemiş olur ve azap görür. Ayrıca, İslam dininde çok önemli bir yeri olan namazın vâciblerinden birini bilerek yapmamak namazı bozmamakla beraber günâh olur. Unutarak yapmayan sehiv secdesi (unutma secdesi) yapar.


  Okunma: 3433 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -