Evinizi değiştirecekseniz ciddi bir sorumluluğun altına gireceksiniz demektir.Ev taşımak gerçekten zor iştir.Evinizi taşıyacaksanız buradakileri göz önünde bulundurmak size fayda sağlayacaktır.

--Tüm eski eşyalarınızı bir gözden geçirin ve yeni evinizde ihtiyaç duymayacaklarınızdan kurtulun.Taşınma eski eşyalarla vedalaşabilmenin en etkili yoludur.
--Paketlemeyi kendiniz yapacaksanız eşyalara uygun kutu,bant,gazete kağıdı vs. ihtiyaç duyabileceğiniz ambalaj malzemelerini hazırlayın.
--Eşyalarınızı az kullanılandan çok kullanılana doğru paketlemeye başlayın.
--Paketleme sırasında kolilerin üzerine içindeki eşyaları ve oda adını mutlaka yazın.
--Paketlediğiniz koliler taşınamayacak kadar ağır olmasın.
--Yeni evinizin yerleşim planını mutlaka yapın ki ;bu eşyalar taşındığında yerleşmenizi muhteşem hızlandıracaktır.
--Yeni evinizin elektrik,su,doğalgaz aboneliğini mutlaka önceden yapın.Evinizin ilk gününde elektriksiz kalmak istemezsiniz.
--Gazete,dergi,kart ekstreleri,telefon,internet gibi şeylerin nakillerini de mutlaka yapın.
--Beyaz eşyalar için yetkili servislerini ayarlayın.
--Buzdolabını neredeyse sıfıra indirin.Hatta dondurulmuş gıdalarınızı da tüketin.Taşınma sırasında ziyan olmalarını istemezsiniz.
--Yeni evin temizlenmesi için sağlam bir temizlik malzemesi alışverişi yapın.
--Taşınmadan önce kendinize mutlaka bir acil durum çantası hazırlayın.Bunun içinde 1-2 temiz çamaşır,1-2 kıyafet,diş macunu,diş fırçası,çakmak, makas gibi şeyleri doldurun.Yeni evde eşyalarınıza ulaşmak mutlaka bir kaç gün sürecektir.
--Profesyonel evden eve nakliyat hizmeti almıyorsanız ne kadar konu komşu,hısım akraba,eş dost varsa haberdar edin.Gerçek dostlar yardımınıza koşacak diğerlerinin ise mutlaka acil ve önemli bir işi çıkacaktır.
--Yeni eve hemen yerleşebilmek için kendinizi öldürmeyin.Dinlenin ve yavaş yavaş yerleşin ev biryere kaçmıyor.