Demirhindi Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Demirhindi Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır?

 1. Kanuni Sultan Süleyman sıcak bir yaz günü Yeniçeri ortalarını ziyaret ve teftiş ederken, susamış. Soğuk şerbet istemiş. Ona bir kap içinde soğuk şerbet ikram etmişler. Kanuni de, şerbeti içtikten sonra o tası altınla doldurtup, geri göndermiş.


  Ertesi yıl yine ortaları ziyaret ve teftiş ederken, her ortanın önüne geldiğinde şerbet dolu bir tas sunmuşlar ona. O da her tası altınla doldurtup, geri göndermiş.

  Bu şekilde her o mevsimde Padişah'a Yeniçeri ortalarından bir şerbet dolu tas gönderilmesi ve bunların altınla doldurulup, iade edilmesi gelenek olmuş. Savaşlarda bile cepheden bu taslar saraya gönderilir ve altınla dolu olarak geri gelmeleri beklenirmiş

  Duraklama dönemindeki savaşlardan birinde, Yeniçeriler yine İstanbul'a şerbet taslarını göndermişler. Ancak Hazine'de altın kalmadığı için taslar geri gönderilmemiş. Bunun üzerine Yeniçeriler savaşı bırakıp, bir nevi greve başlamışlar. Direniş haberi İstanbul'a ulaşınca Saray mutfağındaki altın tabaklar eritilip, bunlarla sikke bastırılmış. Şerbet tasları altınla doldurulup hemen cepheye gönderilmiş ve böylece yeniçeriler savaşa yeniden katılmış.


  Osmanlı"nın ünlü şerbetleri şöyle sıralanıyor: Demir Hindi, Vişne Şerbeti, Kayısı Şerbeti, Meyan kökü, Şıra, Hurma suyu, Limonata


  TEMR-İ HİNDİ (DEMİR HİNDİ)

  Şerbetler yaz aylarında özellikle Ramazan aylarında iftar ve sahurda serinletici olarak içilebileceği ve ikram edilebileceği gibi iştah açıcı özelliğiyle de yemekle beraber içilebilir.

  Osmanlı zamanında şerbetçilik günlük hayatta çok geniş bir yer almasından sebep, envai çeşit şerbetler yapılmıştır.

  Osmanlı Saray Mutfağında şerbet, özel ibrikler içinde bulunur ve yemek yerken su yerine şerbet içildiği de olurdu. Evlerde şerbetler evin hanımı tarafından hazırlanırdı. Ev hanımları, meyvelerin sularından elde ettikleri şerbetleri evlerinde sakladıkları buzlar ile soğuturlar ve bu soğutma işlemine de 'sücik üşitmek' denirdi. Yaz aylarında birçok şekerci dükkanında envai çeşit şerbet satılırdı.

  Osmanlı'nın en meşhur şerbeti olan Demirhindi Şerbetinin tarifini verelim.

  Demirhindinin aslen bildiğimiz Hindi ile bir alakası bulunmamaktadır. Geçmişte 'Temr-i Hindi' denilen Demirhindi şerbeti, Hindistan'dan gelen Hint Hurması isimli bir baharatla yapılıyor.

  İsim: demirhindi-serbeti.jpg
Görüntüleme: 33477
Büyüklük: 23,1 KB (Kilobyte)

  Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?

  Malzemeler
  1 litre su, 200 gram bal, 150 gram demirhindi, baharat torbası, 2 adet karanfil, 1 parça kök zencefil, V2 parça kök zerdeçal, 2 adet kabuk tarçın, 1 adet çubuk vanilya, 10 adet kakule,5 adet kinzi, 1 parça adaçayı, 1 parça ıhlamur.

  Yapılışı
  Demirhindi 1 litre suda 1 gece bekletilir. Ocakta kaynamaya bırakılan demirhindiye bal ilave edilir. Kaynayan ballı suya baharatların içinde bulunduğu torba batırılıp, 2-3 dakika kaynatılır. Kendi halinde soğumaya bırakılan şerbet, 15-20 dakika sonra tülbentten süzülerek tüketilir.

  Demirhindi şerbeti, kan dolaşımını düzenleyip, vücut direncini artırır. Sinir sistemini rahatlatır, sabahları dinç uyanmaya yardımcı olur.


  Güncelleme : 2017-05-17
  Okunma: 34209 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -