Hangi Organ Kaç Yılda Yenileniyor?
Beyin, göz ve sinir sistemi hariç, insan vücudundaki tüm organlar kendini yeniliyor. Vücudumuzun ortalama yaşı 10'u aşmıyor.

Kafa kağıdına göre yaş ne olursa olsun, vücut yaşı yıllara meydan okuyor. Bu bir hayal değil, gerçek. Nedeni ise, hücrelerin yenilenmesi. Yani eski hücrelerin yerini yenilerinin alması. Ancak, istisnalar yok değil. Beyin, gözler, sinir sistemi kendini yenileyemiyor... Peki, hangi organ, kaç yılda yenileniyor... İşte dökümü:


KALP 20 YIL New York Üniversitesi'nden Dr. Piero Anversa, kalbin 20 yılda kendini yenilediğini kanıtladı.

DİL 10 GÜN 10 bin tat alma tomurcuğunun her birinde 50 hücre yer alıyor. Bunlar 10 günde bir yenileniyor.

AKCİĞER 1 YIL Edinburg Üniversitesi'nden Prof. Donaldson'a göre akciğer altı ay ile bir yıl arasında yenileniyor.

KEMİK 10 YIL
İskelet de vücudun sürekli yenilenen bölümlerinden. 10 yılda bir kilometreyi sıfırlıyor.

KARACİĞER 6 AY Altı ayda bir yenilenen karaciğerin hassas hücreleri, alkol kullanımı halinde zarar görüyor.

MİDE 3-5 GÜN Mide duvarı aside dayanıksız. 3-5 günde bir kendini yenileyerek bu sorunu çözüyor.

BAĞIRSAK 2-5 GÜN Mide gibi çalışma temposu yoğun. Bu nedenle kısa aralıklarla kendini yeniliyor.

CİLT 2 HAFTA Hava ve suyu kirleten kimyasal maddeler nedeniyle üstderi, her iki haftada bir yenileniyor.

SAÇLAR 3-6 YIL Saçın her teli ayda 1.25 cm uzuyor. Tamamen yenilenmesi altı yılı bulabiliyor.

İnsanın yaşı gözünde saklı

Bilim adamları, vücuttaki organların yaşlanma sürecini aydınlattı. Göz ve beyin dışında kalan tüm organlar kendini yenileyebiliyor ve böylece hayat boyu 10 yaşın altında kalmayı başarıyor.

Nüfus kağıdınıza göre yaşınız kaç olursa olsun, vücudunuzdaki organların büyük kısmının 10 yaşın altında olduğunu biliyor muydunuz?.. İngiltere'de yayınlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre bu durumun nedeni, hücrelerin yenilenmesi yani eski hücrelerin yerini yeni hücrelerin alması olarak açıklanıyor. Ancak bu 'kalıcı gençlik' durumundan nasibini alamayan şanssız organlar da yok değil... Beyin, gözler ve sinir sistemi kendini yenileyemiyor. Beyinde; koku alma ve öğrenme merkezleri haricindeki diğer hücreler, tıpkı tam anlamıyla oluşumunu tamamladıktan sonra yenilenemeyen sinir sistemi ve kornea haricinde yenilenemeyen gözler gibi, yaşlanmaya karşı direnemiyor.

K A L P
KALP, 20 YIL: Yıllarca kalbi oluşturan hücrelerin doğduktan sonra değişmediği sanıldı.Ancak New York Üniversitesi'nden Dr. Piero Anversa tersini ispatlamayı başardı. Kalbin kendini yenilediğini belirten Anversa bunun en az 20 yıl aldığını kaydetti.

S A Ç L A R
SAÇLAR, 3-6 YIL: Yaklaşık 100 bin adet olan saçların her bir teli ayda 1.25 santimetre uzuyor. Dolayısıyla saçların kaç yaşında olduğu da saçın uzunluğuna göre değişiyor.

M İ D E
MİDE DUVARI, 3-5 GÜN: Midedeki asit karşısında hücrelerin dirençli olmadığını belirten İsveç-Karolinska Enstitüsü'nden Jonas Frisen, hücrelerin 3 ila 5 gün arasında yenilendiğini vurguladı. Ancak nikotin, hücrelerin yenilenmesini ağırlaştırıyor.

B A Ğ I R S A K L A R
BAĞIRSAK,2-5 GÜN: Midede olduğu gibi bağırsaklarda da hücrelerin zor şartlar altında olduğunu söyleyen İsveçli Dr. Frisen, bu hücrelerin hızla yenilendiklerini ve bu sürenin 2 ila 5 gün arasında değiştiğini ifade etti.

İ S K E L E T SİSTEMİ
KEMİK, 10 YIL: İskelet de vücudun sürekli kendini yenileyen bölümlerinden biri... Kemiklerin 10 yılda bir tam anlamıyla kendini yenilediği tahmin ediliyor.

D İ L
DİL, 10 GÜN: Tat moleküllerini sinirler yoluyla beyne ileten dilde bulunan 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunuyor ve bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniliyor.

K A R A C İ ĞE R
KARACİĞER, 6 AY: Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan karaciğer vücudun en güçlü organlarından biri. İngiltere Karaciğer Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre karaciğerin kendini yenileme süresi 6 ay...

A K C İ Ğ E R
AKCİĞER, 1 YIL: Akciğerde hücreler farklı periyotlarda yenileniyor. Bu da havanın temizliğine, sigara içilip içilmemesine göre değişiyor. Yenilenme süresi ise altı ayla bir yıl arasında...

G Ö Z L E R
Gözler, kornea tabakası haricinde kenidini yenileme özelliğine sahip değil. Zaman geçip yaş ilerledikçe gözleriniz de sizinle birlikte yaşlanıyor. Aynı şekilde beyin hücreleri de kendini yenileyemiyor ve yaşlanıyor.../Sabah