Galileo Buluşları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Galileo Buluşları

 1. Galileo nun eserleri nelerdir ?
 2. 2011-10-27 #2
  Galileo 1609'da Hollandalı bir mucitin icat ettiği teleskobu bir arkadaşın aldığı mektuplar aracılığı ile öğrenmişti.Bu mektuplardan yola çıkarak ve kendi becerilerini kullanarak bir dizi teleskop geliştirmeye başladı.1610'da bir cismi 30 kez büyüten bir teleskop geliştirdi. Sonrasında teleskoplarını kullanarak uzayı gözlemlemeye başladı.

  Mayıs 1610'da gözlemlerini Siderus Nuncius (Yıldız Habercisi) adlı kısa kitabında yayınladı ve bu çalışma büyük bir heyecan yarattı. Kitabında Ay'ın yüzeyinde dağlar olduğunu, Samanyolu galaksisinin küçük yıldızlardan oluştuğunu ve Jüpiter gezegeninin dört uydusu olduğunu söylüyordu.Ayın yüzeyinin pürüzsüz ve kusursuz olmadığını, dağ ve çukurların olduğunu gördü.

  Temmuz 1610'da teleskobunu Satürn gezegenine çevirdi ve Satürn'ün üç parçadan oluştuğunu gördü. Teleskobu Satürn'ün çevresindeki halkayı gösteremiyordu ve halkayı iki tarafında parçalar olarak görüyordu. Aynı sene Venüs'ün Ay benzeri evrelerden geçtiğini gördü ve Venüs'ün Güneş etrafında döndüğü sonucuna vardı. Ama bu gözlemini Dünya'nın Güneş'in etrafında döndüğü tezi için kullanmadı, sadece Venüs'ün Güneş etrafında döndüğü sonucuna vardı.

  Bilim tarihine etkisi

  Galileo, "modern gözlemsel astronominin," "modern fiziğin," "bilimin,"ve "modern bilimin" atası olarak tanımlanmaktadır Stephen Hawking, "Galileo, belki diğer insanlardan modern bilimin doğuşundan sorumlu olduğu için daha fazla bir kişiydi." demiştir


 3. 2013-03-09 #3
  kalbizdesin galileo bende senin gibi astronomi merakçısıyım

 4. 2013-03-17 #4
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Galileo nun eserleri nelerdir ?
  galileo nun eserleri her şeyi bulmuştur önceliklede teleskopu bulup yeryüzünü incelemişti artık önceden teleskop vardı ama şimdiki hayatımızda telekop yok onun yarine dürbül kulanıyoruz

  Okunma: 4977 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -