Thomas Edisonun bilim alanında birçok çalışma yapmıştır.

Ampulu geliştirdi.
Elektrik santralleri kurdu.
Elektrikli kayıt cihazını buldu.
Gramafonu buldu.
O `diplomasız` bir bilgin idi.

Kim derdi ki`koltuk` yapımcısı Amerikalı Samuel Edison`un Ohio`da 1847`de doğan yedinci çocuğu insanlığa olağanüstü yenilikler getirecek?

Okula gitmedi... Çünkü çok farklıydı. Okula başladı, ancak üç ay devam edebildi. Okulun verdikleri onu ilgilendirmiyordu;o evlerinin bodrumuna kurduğu küçük laboratuarında buluşlar peşindeydi... Okulu bıraktı. Annesinin aldığı Fizik kitabına daldı... Öyle bir daldı ki ölene kadar fizikten ve fiziğin sunduğu ufuktan ayrılmadı.

Çocuk yaşta eline geçirdiği küçük baskı makinası ile yazarlığını kendisi yaptığı gazeteyi çıkarttı. Gazete satışından elde ettiği parayla laboratuar malzemeleri aldı.

1868`de elektrikli bir kayıt makinası icat etti. Bu makinayı Lows Gold İndicatör Company`ye 40.000 dolara sattı. Bu sermaye ile işe başladı. Hem yeni cihazlar üretiyor hem de başkalarının bulduğu elektrikli cihazları geliştiriyordu. Elektrikle uğraşan bilim adamları karşılaştıkları güçlükleri artık genç Edison`a danışır oldu.

1873`de bir hat üzerinden aynı anda iki telgraf çekmeyi mümkün kılan bir alet icad etti. Bunu daha da geliştirdiaynı anda dört telgraf çekmeyi mümkün kılar hale getirdi.
1876`da New Jensey`e giderek büyük bir laboratuar kurdu. Ticari amaçlı buluşlar peşine düştü. Bu laburatuarsanayi alanında kurulan dünyanın ilk araştırma laboratuarı ünvanını aldı. Onun adı artık "Harika çocuk" idi.

Laboratuarında daha önce Bell`in bulduğu telefonu geliştirerek`Kömür taneli` hale getirdi.
Ve 1877`de `Gramofon`u buldu! Edison`un gramofonunda;parafinli bir kağıt şerit üzerine alıcı bir iğne gelen mesajları noktalar halinde kayıt ediyordu. Sonra da bir başka iğne bu şerit üzerindeki çentiklerden geçerek mesajı tekrar ediyordu.

Gramofonu buluşu tüm dünyada yankı yaptı. Edison bir fizik sihirbazı ve büyücüsü olarak basında övgü ile yer aldı.

Bir türlü durmak bilmeyen bu `harika çocuk` herkesçe bilinen akkor flamanlı ampulü geliştirdi ve 1878`de piyasaya sürdü. Ampuldeki bu buluşu ile elektriğin geniş halk kesimlerince de kullanılmasını sağladı.

1882`de New York`ta ilk kez ticari elektrik merkezini (santralini) kurarak elektriğin halk tabanına yaydı.

Thomas edisonun bilim alanındaki ilgi çekici çalışmaları

Ticari getirisi olan işlerle uğraştı. Buluşlarını kurduğu şirketler kanalıyla paraya çevirdi. Dünya çapındaki en büyük teknik üretim sanayi olan "General Electric Company"nin doğuşunu sağlayarak adını ticari alanda da ölümsüzleştirdi.

Bilim yolundaki koşusunu öldüğü 1931 yılına kadar sürdürdü...

Karanlığa ışık tutan bu büyük insanı unutmayacağız.