Siri Nedir? - Siri Türkçe'yi Destekliyor Mu? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Siri Nedir? - Siri Türkçe'yi Destekliyor Mu?

 1. iPhone 4S, daha hızlı donanımı ve daha iyi kamerası ile şüphesiz iPhone 4'den daha iyi. Ancak birçok kullanıcı için gerçek sürpriz, Siri adındaki yeni sesli yönetim teknolojisi oldu.

  "Siri" adı size tanıdık geliyorsa, önceden App Store'daki Siri Assistant uygulamasını kullanmış olabilirsiniz. 2003'de SRI International ve diğer araştırmacılar tarafından başlatılan projenin temel hedefi, akıllı, içeriğin farkında olan bir soru cevap etkileşimi oluşturmak. Siri, eğer gerçekten göründüğü kadar iyi ise Apple için önemli bir koz olabilir.


  SRI International yöneticisi Norman Winarsky'ye göre Siri, birden fazla hizmetteki birçok görevi yakın bir anlayışla yerine getirebilme yeteneği. 2007'de meydana getirilen ve iPhone 3GS'de Şubat 2010'da indirmeye sunulan Siri, üç ay sonra dedikodulara göre Apple tarafından 200 milyon dolara satın alındı.

  Apple'ın Siri tanıtım videosunu seyrettiğimizde etkilenmemek elde değil. Teknoloji oldukça gelimiş ve sihirli gibi görünüyor, ancak temelde bazı web hizmetlerini ve API'ları kullanıyor. Siri Assistant uygulaması, OpenTable ve Nuance Communications ile ortak idi. iPhone 4S'deki Siri teknolojisi ise Yelp, Wikipedia ve Wolfram Alpha'dan faydalanıyor.

  Siri'nin iPhone 3GS için 2009'da yayınlanan Voice Control'e benzemediğini söylemekte fayda var. Voice Control, müzik çalma, saati okuma ve telefon etme gibi eylemlerde kullanılıyordu ve oldukça kısıtlıydı. Siri ise çok daha fazlasını yapabiliyor. Tüm yapmanız gereken giriş düğmesini iki saniye basılı tutmak ve sesli komutunuzu söylemek.

  iOS yöneticisi Scott Forstall, Siri'ye "Bana Palo Alto'da mükemmel bir Yunan restoranı bul." dediğinde Siri, Yelp'ten Palo Alto'daki 14 Yunan restoranını ekrana getirdi, üstelik kullanıcı oylarına göre sıralanmış olarak. Siri, Paris'teki şu anki zamanı, hava durumu hakkındaki farklı soruları da cevaplayabiliyor.

  Siri'nin diğer inanılmaz bir yönü ise, zamanla öğrenebilmesi, kişileri, yerleri ve hayatınızdaki şeyleri hatırlayabilmesi. Örneğin Forstall, Siri'den eşini aramasını hatırlatmasını istediğinde, eşinin ismini söylemeden bunu yapabildi.

  Siri'nin yüksek bir hesaplama gücüne ihtiyaç duyduğu düşünülüyor ve bu nedenle sadece iPhone 4S'le beraber sunuluyor.

  Siri şu an Türkçe'yi desteklemiyor.


 2. 2011-11-16 #2
  gerçekten çok güzel bir uygulama ama Türkçe olmaması çok kötü ve uzun bir süre olmaz gibi geliyor bana. Umarım yanılıyorumdur ve en kısa sürede Türkçe desteği de gelir...

 3. 2012-05-16 #3
  Siri'nin türkce olmasi konusunun dikkate alinmasini istiyorum. Okadar para veriyoruz. Madem yapmiyorsunuz satmayin ozaman. Tamam dilimizi ögrenin diyorsunuz anliyorumda...

  Okunma: 7383 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -