Alanya, geniş plajları, tarihi eserleri, modern otel ve motellerin sayısız balık lokantaları, kafe ve barlarıyla mükemmel bir tatil merkezidir. Gelenleri ilk karşılayan, Alanya Yarımadası'nın üzerinde bir taç gibi kurulmuş olan ve 13. yüzyıldan kalma şahane Selçuklu Kalesidir. Etkileyici kalenin yanı sıra eşi benzeri olmayan tersanesi ve anıtsal güzellikteki sekizgen Kızıl Kule görülmeye değerdir.


Limanı çevreleyen kafeler ve barlar akşam saatlerinde liman yolu boyunca el sanatları, deri, giysi, mücevherat, el çantaları ve yöreye özgü ilginç renklere bezeli su kabaklarının satıldığı butikler yer alır. Eğer mağaraları keşfetmekten hoşlanıyorsanız Damlataş Mağarası'nı gezmeniz gerekir. Mağara yakınında Etnografya Müzesi yer almaktadır. Tekneyle üç deniz mağarasına ulaşabilirsiniz: fosforlu kayalarıyla Fosforlu Mağara, korsanların kadın esirleri tuttukları Kızlar Mağarası ve Aşıklar Mağarası.


Alanya'nın 15 km. doğusunda yer alan Dim Çağı Vadisi gölgelerin serinliğinde dinlenmek için ideal bir yerdir. Tüm sahillerinden denize girilebilen Alanya tam bir güneş, deniz, kum cennetidir.

Tarihçe:Alanya bazen Kilikya bazen de Pamfilya topraklarından sayılmıştır. Daha sonra sırasıyla Hititler, Yunanlılar, Romalılar bölgeye egemen olmuşlardır. Çeşitli istilalar ve savaşlarla harap olan kent Romalılarca yeniden inşa edilir. Bizanslılar döneminde ise Alanya' ya ''Güzel Dağ'' anlamına gelen Kolonoros adı verilir. 13. yy. da Selçuklu Hükümdarlarından I. Alahaddin Keykubat kenti alarak adını Alaiye olarak değiştirir. 13. yy. ortalarında Karamanlıların eline geçen Alanya 1471 yılında Osmanlı topraklarına katılır.


İklim: Alanya' da tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Kışları yağışlı ve nemli, yazlar kurak ve sıcaktır. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 19ºC'dir. Deniz suyu sıcaklığı 21ºC'dir.
38 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

Tersane
39 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar
40 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

Tersaneden kızılkuleye bakış
41 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

Günbatımı sahiLDen
42 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

Bir akşam üzeri manzarası - iskele caddesi
43 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

Sinek KaLesinden aLaNYaya bakıŞ
44 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

Bir başka güzeLLik daha..
45 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

Uçan ŞeLaLe
46 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

SPOR ETKİNLİKLERİ:
Alanya uluslararası triathlon & Alanya uluslar arası plaj voleybolu & Dimçayında rafting
47 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar48 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

49 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

Mağaralardan birkaçı...
Damlataş Mağarası & Dim Mağarası
50 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar

51 - Antalya Alanya Resimleri - Alanya'dan Manzaralar