Yarı Metallerin Kullanım Alanları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yarı Metallerin Kullanım Alanları

 1. Silisyum Kullanım Alanı

  Silisyumun elektrik sanayiinde önemi büyüktür. Saf silisyum, bor, galyum, fosfor ve arsenik ile doyurularak transistör, diyot ve diğer yarı iletkenlerin imalinde kullanılır. metalurjide indirgeyici, çelik, pirinç ve bronz üretiminde alaşım elemanı olarak istifade edilir. %(yüzde)15 silisyum ihtiva eden çelik alaşımı , aside dayanıklı kapların imalinde kullanılır. Endüstriyel öneme sahip silikonlar ; silisyum, oksijen, karbon ve hidrojenden sentetik olarak üretilen organosilisyum oksitlerdir. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve inert olduklarından yağlayıcılarda, hidrolik sıvılarında, su geçirmeyen malzemede, vernik ve emayelerde kullanılırlar.


  Arsenik Kullanım Alanları

  Element halinde arseniğin kullanım alanı oldukça kısıtlıdır. Daha çok tüfek saçmalarına yuvarlak biçim vermek için kurşuna element halinde arsenik katılır. Ayrıca tunç kaplamacılığında, fişekçilikte ve bazı alaşımların yüksek sıcaklıklara direncini artırmakta arsenikten yararlanılır. As-72, As-74 ve As-76 gibi radyoaktif izotopları ise tıpta tanı yöntemlerinde kullanılır.

  Antimon Kullanım Alanları


  Kullanım alanları piller, sürtünmeyi engelleyici sistemler, mermiler, elektrik tesisatları, vs. dir.

  Germanyumun Kullanım Alanları

  Germanyum ile transistorlu Aletler yaygın kullanma alanı bulmuştur. Diyotlarda kullanılır. Transistör ve diyotlar, basit ve uzun ömürlü aletler olup, düşük güç kullanırlar ve az ısı yayarlar. Isıtılacak bir flaman olmadığı için, hemen devreye girerler. Germanyum 1960'ların sonuna doğru gayeye en uygun ve ucuz olduğu için Radyo ve diğer ses iletim cihazlarında, yüksek voltaj ve yüksek güç kapasitesine sahip olduğundan da Televizyon ve bilgisayarlarda kullanılmaya başlanılmıştır.

  Tellür Kullanım Alanları

  Seramik sanayinde, metal ürünlerin üretiminde, cam ürünlerin boyanmasında, bateri zillerinde, pil kaplama koruyucularında, elektrik dirençlerinde ve termoelektrik aletlerde de tellür kullanılır.

  Polonyum Kullanım Alanları

  Berilyum ile olan alaşımları nötron kaynağı olarak,tekstil fabrikasında statik yüklenmeyi engellemek amacı ile,
  uzay uydularında termoelektrik güç olarak kullanılır.


 2. 2014-12-15 #2
  Sagolun cok isime yaradi

 3. 2014-12-23 #3
  Sağolun işime yaradı

 4. 2014-12-24 #4
  Sağolun işime yaradı Deplajjj

 5. 2015-01-13 #5
  bnce gzl işime yaradı :)

 6. 2015-01-13 #6
  neden küfürlü sorulara izin veriliyo onu anlamadım ://

 7. 2015-02-13 #7
  ya ben gidiyom metallerin günlük kullanım alnları yazıyom ne çıkıyo ya ama anlatım güzel böle internetin ben amna

  Okunma: 22604 - Yorum: 6 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -