Dünyanın En Güçlü Köpekleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dünyanın En Güçlü Köpekleri

 1. - Sivas Kangal
  - Pitbull
  - Dogo argentino
  - Tibet mastiff
  - Presa canario

  Sivas Kangal Özellikleri


  Kangal köpekleri genellikle çoban köpeği olarak nitelendirilirler ancak bekçi köpeği tanımına daha çok uyarlar. Zira diğer çoban köpeği türleri sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte ustadırlar. Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür. Bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar.


  Sivas Kangal Özellikleri

  Kangal köpekleri, örnek olarak Namibya'da üstün koruyucu yeteneklere sahip oldukları için, yaygın bir şekilde yerli çiftçiler tarafından kulanılırlar.

  Hiç çekinmeden bir ayıya saldıracak kadar cesur, domuzu öldürecek kadar güçlüdür. Afrika'da manda sürülerini çitalardan, sırtlanlardan hatta aslanlardan korumak için kullanılmaktadır.

  Pitbull Özellikleri


  Erkekler 44-50 cm, dişiler ise 40-45 cm yüksekliktedir. Ağırlıkları 14-25 kg kadardır. Güçlü, kaslı bir gövdesi vardır; aynı zamanda çok çeviktir. Kısa kuyrukludur; yatay duruşlu kalın, kısa, parlak tüyleri vardır. Her renk olabilir. Ancak erkeklerin %80'i beyazdır. Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshire, İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise Amerikan Pitbull Terrier olarak iki grupta sınıflandırılmışlardır.

  Pitbull Özellikleri

  Burun: Delikler geniştir. Her renk kabul edilir.

  Boyun: Adaleli, hafifçe kavislidir. Omuzlardan hiç bir kırışıklık taşımadan kafaya doğru zarifçe incelir.
  Omuzlar: Güçlü ve adalelidir.
  Sırt: Güçlü ve kısa. Kuyruğa doğru hafif bir eğim vardır. Karın içe çekiktir.
  Göğüs: Derin; fakat fazla geniş değildir.
  Kuyruk: Vücuda göre kısa, aşağıdan konumlu, uca doğru zarifçe incelir. Asla kıvrık ya da sırtta halka şeklinde veya kesik değildir.
  Bacaklar: Ön bacaklar düz, kalın ve yuvarlak kemiklidir. Bilekler diktir. Arka bacaklar adaleli, topuklar yere dik ve ne içe ne de dışa dönük olmamalıdır. Ayaklar orta büyüklükte, kavisli ve sağlamdır. Yürüyüş yuvarlanma hissi vermeksizin esnek olmalıdır.
  Tüyler: Kısa, yatık ve dokunulduğunda serttir.
  Renk: Her renk ve desen kabul edilir.
  Ağırlık: Önemli değildir. Dişilerde 13,5-22 kg, erkeklerde 16-27 kg tercih edilen ağırlıktır…
  Çene Kısa ve güçlüdür. Ayak Ayak kasları gelişmiştir.

  Dogo argentino Özellikleri


  Temel Özellikleri Dogo Arjantin, atletik görünümlü, kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir ırktır. İyi bir bekçi köpeğidir. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukça akıllı ve oyuncudur. çocuklarla ve tüm aile fertleri ile iyi anlaşır, öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanır. İyi bir eğitim ve sosyalleşme sürecinden geçmesi gerekir.
  Güçlü olan yalannnnnralcı ve tutarlı bir sahip tarafından yetiştirilmesi gerekir. İlk köpek sahibi olacaklar için uygun bir seçim olmayabilir.

  Dogo argentino Özellikleri

  Neler Yapar? Günümüzde bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılmaya yatkındır. Köpek dövüşlerinde talihsiz bir üne de kavuşmuştur. Son dönemde köpek yetiştiricilerinin özenli dikkati sayesinde, aile köpeği olarak da kullanıldığı görülebilir.

  Kökeni 1920 yılında Arjantin'de Dr. Antonio Nores Martinez tarafından iyi bir av ve bekçi köpeği olarak geliştirilmiştir. Güney Amerika kökenli ilk av köpeği olarak tanınan ırk bu gün avcı, bekçi, polis, asker, arama ve kurtarma köpeği, iş köpeği ve aile köpeği olarak çok amaçlı kullanılmaktadır.

  Dr. Antonio Nores Martinez ırkın yetiştirilmesine mastiff tipinde bir tür olan Cordoba köpeği adını vererek başlamıştır. Daha sonra ırkın geliştirilmesinde Great Dane, Boxer, Spanish Mastiff, Bulldog, Bull Terrier, Great Pyrenees, Pointer, Irish Wolfhound ve Dogue de Bordeaux gibi ırklar kullanılarak geliştirilmiştir. Irkın kökeninin, günümüzde artık soyu tükenmiş bir ırk olan Alano köpeğine dayandığıda söylenilmektedir. Ancak bu konuda bilgiler tam değildir. Dr. Antonio Nores Martinez uzun yıllar ırkın saf bir ırk olarak tanınması ve saf özellikler kazanması için çalışmalar yapmıştır. Irk ilk kez 1973 yılında FCI (Federation Cynologique Internationale) tarafından saf ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçmiştir.

  İlk kez 1978 yılında Avusturya'ya getirilerek Avrupa'da tanınan ırkın yetiştirilme amacı başlangıçta güçlü ve dayanıklı avcı bir ırk yaratmaktı. Ancak sonraları yetiştirme amacı saptırılmış ve ırk dövüş köpeği olarak kısa sürede popülarite kazanmıştır. Bu gün artık pek çok ülkede, dövüşler ve dövüşçü ırkların yetiştirilmesi yasaklanmıştır. İngilterede de 1991 yılından sonra Fila Brazileiro, Japanese Tosa, American Pit Bull Terrier gibi Dogo Argentino ırkı da kötü ünü nedeniyle yasaklanan ırklar arasında yer almıştır. Irkın pek çok Avrupa ülkesinde yetiştirilmesine, agresifliginin baskılanmış olması, itaat eğitimi almış olması, mikroçip veya kulak dövmesi uygulanmış olması gibi belirli özel şartlarla izin verilmektedir.

  Tibet mastiff özellikleri


  Sağlam ve kemik yapısı güçlü bir köpektir. Marco Polo bu köpeği, "Bir eşek kadar yüksek ve sesi bir aslanınki kadar güçlü!" sözleriyle tanımlamıştır. Yüzü, İngiliz Mastiff'inkinden küçüktür.

  Tibet'te kalan tek tük birkaç örnek, vahşi ve saldırgandır. Davranışı önceden kestirilemez ve çok zor eğitilir. Ancak, İngilizlerin ürettikleri köpekler itaatkar ve efendisine bağlı köpeklerdir.

  Tibet mastiff

  Presa canario Özellikleri


  Canary ırkı köpekler güçlü, kuvvetli köpeklerdir. Uzun, geniş, köşeli olan baş kareye yakın biçimdedir ve iri, belirgin bir kafa yapısı vardır. Burun, ağız ve çene kısımları enli, geniş yapıdadır. Göğüs derin ve belirgindir. Kalça bölümü hafifçe yüksek biçimdedir. Bu ırk köpeklerin derileri kalındır. Renkleri kahverengi ve tonlarındadır. Vücutlarında bazen beyaz işaretlerde görülür. Vücutları iri kemikli yapıdadır ve güçlü kaslara sahiptir. Gözleri genellikle kırpışmış gibi hafif aralık bir şekildedir.

  Presa canario


 2. 2012-09-11 #2
  ben pitbull besledim ve şimdide dogo argentino almayı düşünüyorum doğru bir seçimmi ???

 3. 2012-10-10 #3
  hayır doğru değil bende besledim siyah maskeliydi amanedense kırmızı bir renk görünce saldırıyor

 4. 2012-11-11 #4
  bende yeni bir goldun köpegi alıcamm kedişmden kurtulur kurtulmazz hemde köpek kücük ve büyümeyen cinslerden banada egitmliii

 5. 2013-04-08 #5
  varmı kangal gibisi yüksekliği 100 cm kilosu 120 kg ye kadar cıkabilen dev gibi bir köpek duruşu, asaleti kişiliği ve gücü yeter..

 6. 2013-04-10 #6
  Sarplaninac dunyanin en güçlü kopegidir boşuna cenenizi yormayın

 7. 2013-04-22 #7
  Beyler dogruda bende golden besledim öle durduguna bakmayın tut deyisinde tüm köpeklerin anasını ağlatcak güçte görünüşe aldanmayın

 8. 2013-05-04 #8
  bendede sivaskangal var boyu 2.25 benim köpeğim daha güçlü diyen samsata gelsin adımı söylesin sizi yanıma getirirler

 9. 2013-07-08 #9
  dogo en güçlü ve güzel köpektir

  Okunma: 30963 - Yorum: 8 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -