Kondansatör Ne İşe Yarar? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kondansatör Ne İşe Yarar?

 1. Elektronların kutuplanması sonucunda elektriksel yükü, elektrik alanının içerisine depolayabilme özelliğinin kullanılarak, yalıtkan bir malzemenin iki metalik tabaka arasına yerleştirilmesiyle oluşan temel elektrik ve elektronik devre elemanına verilen isimdir.


  Kondansatör


  Elektronik dünyasında kapasite, kapasitör ve sığaç gibi isimlerle de bilinmekte olan kondansatörler, icat edildikleri on sekizinci yüzyıldan bu yana elektronik dünyasının vazgeçilmez öğeleri arasında yer almaktadırlar. Elektronik devrelerin vazgeçilmez elemanları olan kondansatörler, elektrik yükü depolama, reaktif gücün kontrolü ve veri kaybının önlenmesi başta olmak üzere pek çok farklı elektronik devrede yer almaktadır.

  Plakalarda kullanılan yalıtkanın cinsi, çalışma ve dayanma gerilimleri, depolayabildikleri yük miktarı gibi bazı temel özelliklere göre gruplandırılan ve kullanılmakta olan kondansatörler, kapasitelerine göre ebatlarında genişleme ve küçülme göstermektedir.

  Kondansatör Ne İşe Yarar?


  Yalıtkan Cinslerine Göre Kaç Çeşit Kondansatör Vardır?

  Vakumlu Kondansatör
  Havalı Kondansatör
  Plastik Film Kondansatör
  Mikalı Kondansatör
  Kağıtlı Kondansatör
  Seramik Kondansatör
  Alüminyum Elektrolikit Kondansatör
  Tantalum Elektrolikit Kondansatör
  OSCON Kondansatör
  Süper Kondansatör
  Gimmick Kondansatör

  Olmak üzere on bir çeşit kondansatör vardır. Yalıtkan maddelerinin elektrik akımı konusunda sağladıkları ve statik elektriğin muhafazasında sundukları seçeneklere göre sınıflandırılmış olan kondansatörler, çeşitli özellikleriyle direnç ve depolamada, veri kurtarılmasında farklı rollere sahiptirler.

  Kondansatörlerin temel özelliklerinden birisi de depoladıkları elektrik yükünü belirlenmiş olan zaman aralığı ve denge içerisinde devrenin devamına aktarmalarıdır. Bir nevi pil görevi gördükleri bu işlem sürecinde, devreye bağlı oldukları zaman pillerden farklı bir şekilde yük üretimi yapmadan elektriğin boşaltılması söz konusudur. Özellikle ani yük artışı gereken durumlarda bu devreler tercih edilmektedir.

  Kısa devre durumunda kıvılcımlar çıkartan kondansatörler, yapay yıldırımlara ihtiyaç duyulan laboratuar ortamlarında büyük ebatlı seçenekleri ile hizmet vermektedirler. Yapay yıldırımın oluşması için kısa devre esnasında güç bir noktaya odaklandırılmaktadır.


 2. 2012-08-27 #2
  Bilgi için tşk ederim

  Okunma: 5701 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -