Kentleşme ve Korunmaya Muhtaç Çocuk Sorunu - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kentleşme ve Korunmaya Muhtaç Çocuk Sorunu

1. I.GİRİŞ

Kentleşme ödevi çerçevesinde böyle bir konu seçmemin benim için özel bir nedeni vardı. İlkin daha evvel bu çeşit bir çalışma imkanı bulamamış olmam ikincileyin, kendi kişilik özelliklerimin çocuklarla barışık olması. Bu iki nedenden ötürü çocuklar konusunda bir çalışma yapmak için hiç tereddüt etmedim. Ve aynen tahmin ettiğim gibi benim için "ciddi bir ilk" son derece keyifli bir çalışma ve fevkalade gözlemlerle gerçekleşmiş oldu.

Bu çalışma sayesinde benim için bir "kavram"dan öteye gitmeyen özellikle sokak çocuklarını daha yakından tanıma ve onlarla tanışma olanağı bulmuş oldum. Bunlar hayat boyu unutamayacağım tecrübeler arasına girdiler. Benim dünyaya ve bir takım problemlere karşı görüşlerimi kimi yerde pekiştirip kimi yerde değiştirdiler.

İşte tüm bu gerekçelerden ötürü benim için ödev olmanın ötesinde anlam ifade eden bir çalışma da böylece gerçekleşmiş oldu.

II. KAVRAMLAR

II.I. Çocuk Kavramı

Çocuk hakları sözleşmesinin 1. maddesine göre;
    Çocuklara uygulanan kanunlar çerçevesinde daha önce rüşt yaşına erişilmedikçe onsekiz yaşını bitirmemiş kişiler çocuk olarak tanımlanır.

II.II. Korunmaya Muhtaç Çocuk

1983 yılında yürürlüğe giren 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu'na göre;
    Korunmaya Muhtaç Çocuk; Ana veya babasız, ana babasız, Ana veya babası veya her ikisi tarafından terk edilen, Beden, ruh ve ahlak gelişimleri veya şahsi güvenlikleri tehlikede olup;
    Ana veya babası tarafından ihmal edilip, fuhuş, dilencilik, alkollü içkileri veya uyuşturucu madde kullanma gibi her türlü sosyal tehlikelere karşı savunmasız bırakılan ve başıboşluğa sürüklenen çocuklar.
    Olarak tanımlanmıştır. Bundan başka;
    Çeşitli nedenlerle ailesi tarafından bakılamayan çocuklar 2828 sayılı yasa gereği ilgili mahkemelerce korunma kararı alınarak; bakımı, yetiştirilmesi ve topluma kazandırılmasını sağlamak amacıyla devlet korunmasına alınırlar.

III. ÇHS'ye GÖRE ÇOCUĞUN TEMEL HAKLARI
    Çocuk hakları sözleşmesi 54 maddeden oluşmaktadır ve iki ülke dışında dünyadaki tüm ülkeler tarafından kabul edilmiştir. Sözleşmenin tüm maddeleri birbiriyle ilintili olmakla ve çocuğun yararını gözetmekle beraber, bazı maddeler fazlasıyla önem taşır.

Eklenmiş Dosya
  Okunma: 1542 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -